Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Kuran-ı Kerim'i elimize aldığımızda onu öpmek caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kuran-ı Kerim'i elimize aldığımızda onu öpmek caiz midir?

  Reklam
  Şüphesiz Kur'ân-ı Kerîm, İslâm'ın mukaddes kitabı olup kendisine tazim edip saygı göstermek gerekir. Yalnız ona karşı yapılan tazim ve saygı onu anlayarak okuyup, ahkâmını tatbik etmek, ruh ve kalblerde onu işlemektir. Sadece zevahiri kurtarmak kâfi gelmez.
  Peygamber (sav) ile nûranî cemaatı, daha fazla buna ehemmiyet vermişlerdir. Kur'ân-ı Kerîm ile amel etmeyip hududunu aşmak, sonra onu öpüp bir meclise geldiği zaman onun için ayağa kalkmak ve başüstüne koymak anlamsızdır. Hatta manen onu alaya almaktır. Kur'ân-ı Kerîm'i en fazla seven ve onu tatbik eden Peygamber (sav) ile ashabı Kur'ân-ı Kerim'i öpmedikleri gibi onun için ayağa da kalkmamışlardır. Bununla beraber Kur'ân-ı Kerim için ayağa kalkmanın ve onu öpmenin iyi bir şey olduğunu söyleyen fakihler de olmuştur.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kuran-ı Kerim'i elimize aldığımızda onu öpmek caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimin öpülme zorunluluğu yoktur. Fakat ilahi kelam olması nedeniyle saygının gösterilmesi için öpmek caizdir. Yine belden aşağı tutmamak da saygının göstergesidir.