Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan İnanca ve amele dair konularda vesveseli olan bir kişi nasıl davranması gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İnanca ve amele dair konularda vesveseli olan bir kişi nasıl davranması gerekir?

  Reklam
  Soru:
  İnanca ve amele dair konularda vesveseli olan bir kişinin nasıl davranması gerekir. Kafasına takılan konularda cevap bulmayla mükellef midir? Yoksa üzerinde durmasa sorumluluk var mıdır?
  Ayrıca güsul abdesti alırken "iğne ucu kadar kuru yer kalma" meselesine takılıyorum. Uzun süre ve çok meşakkatli oluyor. Ne tavsiye edersiniz?

  Cevap:
  Vesvese şeytandandır ve şeytan sıfatlı insanlardandır. Vesvesenin aşırısı hastalıktır; tedavi edilmesi gerekir.
  Dinde zorluk yoktur, Allah kimseyi gücünün üstünde olan, ona zor gelen bir şeyle yükümlü kılmamıştır.
  İtikad konusunda insanın kafasına takılan sorulara okuyarak, sorarak, düşünerek cevap bulunabilir; bulunamıyorsa konu bir tarafa (soğutmaya) bırakılır ve mümin yoluna devam eder.
  "Gusül ve abdestte vücutta iğne ucu kadar bir kuru yer kalsa abdest ve gusül olmaz" sözü, "insan dikkatli olmalı, kuru yer bırakmamaya gayret etmelidir" anlamında bir teşvik ise doğrudur. Bunun uygulaması ise saatlerce banyoda kalmak, yıkadığı yerleri tekrar tekrar yıkamak değildir. Bir yer en fazla üç kere yıkanınca vazife yerine gelmiş olur ve kuru yer kalmadığına hükmedilir; büyüteçle bakmaya filan gerek yoktur.
  Hayrettin Karaman  Paylaş
  İnanca ve amele dair konularda vesveseli olan bir kişi nasıl davranması gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir konuda şüpheye girmiş olan bir kimse o konu ile ilgili alim birinin fetvasına başvurabilir. Vesvese bazı durumlarda iyidir. Kişinin daha doğruu davranmasına yardımcı olur.