Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan evlilik amacı ile altın yüzük takmanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  evlilik amacı ile altın yüzük takmanın hükmü nedir?

  Reklam
  Soru:
  Sizin bir konu ile ilgili görüşünüze başvurmak istiyorum. Hocam, evlilik amacı ile altın yüzük takmanın hükmü nedir? Bu konudaki geleneksel yorumu biliyorum ama ben sizin görüşünüzü öğrenmek istiyorum. Çünkü bu durum beni ve benim gibi bir çok arkadaşımızı zor durumda bırakıyor. Çalıştığımız yer itibariyle kendimizi çok fazla belli etmek istemiyoruz. Gümüş yüzük taktığımız zaman hemen çevrenizdeki insanlar tarafından yargılanıyorsunuz. Şimdiden teşekkür.

  Cevap:
  Erkekler için yasak (haram olan) altın yüzük, süs için, aksesuar olarak takılan altın yüzüktür. Günlük Hayatımızda Helaller Haramlar isimli kitabımda kaynak ve delillerini bulacağınız yazıda da vaktiyle ifade etmiştim, "alamet, nişan, sembol" olarak takılan altın yüzük, arma, rozet vb. haram değildir. Nişan yüzüğü adı üstünde "nişanlı veya evli olanların medeni durumlarını gösteren bir nişan, bir alamet, bir belliktir ve sakıncası yoktur.

  Hayrettin Karaman
  Paylaş
  evlilik amacı ile altın yüzük takmanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Konu evlilik olsa bile kadın dışında erkeğin altın yüzük takması caiz değildir. Bunun yerine gümüş yüzük alıp takması gerekmektedir. Kesin olarak altın erkeğe haram kılınmıştır.