Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan üretilirken içerisine çok az miktar alkol katılan çikolatayı yemek caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  üretilirken içerisine çok az miktar alkol katılan çikolatayı yemek caiz mi?

  Reklam
  SORU: Bir şirket çikolata üretiyor ve bizim arastirmamiz sonucu bize belirli cikolata markalarinda aroma sayesinde cok az miktarda alkol eklenildigi yazildi ama üretim sirasinda ucup gidiyormus? Böyle bi seye dayanarak o cikolatayi yememiz ne kadar dogrudur ?


  CEVAP:
  Azıcık alkolle beraber takvamızın da uçup gittiğini unutmayalım. O azıcık, bu birazcık derken ne hale geldik. Çıkolata zaruret midir, eksikliği bir sakınca doğuruyor mu ki, şüpheli olduğu halde onu yiyelim. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, şüpheli şeylerden kaçınanın dinini ve iffetini koruyacağını bildirmektedir.
  Takva yolunda terlemeye çalışalım. temel gıda maddelerinden birinde aynı şey mesela peynirde olsaydı belki fetva çıkışını zorlardık. Bırakın Müslümanların üretmediği çıkolataları yemeyelim.
  Allah’a emenat olunuz.

  Nureddin yıldız  Paylaş
  üretilirken içerisine çok az miktar alkol katılan çikolatayı yemek caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haramın yasak edilmesinin nedenleri bulunmaktadır. Haramın boyutu önemli değildir. Önemli olan içinde bir miktarda olsa haram içeriyor olmasıdır. Haram bulunan bir şeyden uzak durmak gerekir.cikolatada etil alkol,  alkollü çikolata yemek günah mı,  çikolatada alkol var mı,  etil alkollü çikolata haram mı,  çikolatada alkol var mi,  etil alkol bulunan cikolata caiz mi,  caiz cikolatalar