Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Farklı mezheplere göre amel etmek uygun mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Farklı mezheplere göre amel etmek uygun mu?

  Reklam
  SORU: Hocam, derslerinizden ve sohbetlerinizden aslında zaten mezhepsiz olduğumuzu anladım fakat bir mezhebe uymanın zorunlu olduğunu da öğrendim. Bu durumda, bir mezhebin uygulaması olan daha kuvvetli bir delil ile amel edilebilinir mi? Örnek: Ebu Davud´da bizim mezhebimizde namazda göbek altında el bağlama şeklimize getirilen delil´in yine ebu davud´da dipnot olarak cumhur ulema tarafından zayıf kabul edildiğini okudum, dolayısıyla buhari vemüslimde okuduğum ve Hanbeli mezhebinin uygulaması olan elleri göğüs üzerine bağlama şekli ile amel edebilir miyim? Bu uygulama delilini bildiğim sürece, diğer ameller için de geçerli olabilir mi, sakıncası var mıdır?

  CEVAP:
  Mesele sadece el bağlamakla bitmiyor ki? Her meseleyi bu şekilde araştırmaya ne kadar vaktiniz ve imkânınız olacak? Ayrıca zayıf diyenlerin yanında değil diyenlerin de bulunduğu bir tartışma ile karşılaşınca ne yapacaksınız? Şunu
  bilmekte yarar vardır: Mezhepler, kör bir taassubun sonucunda oluşmamıştır. Daha makul düşünerek yolumuza devam edelim. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Farklı mezheplere göre amel etmek uygun mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insan tüm mezheplerden bilgi edinebilir. Fakat herhangi bir konu ile ilgili sürekli mezhep değiştirmek tabiri caizse manavdan meyve seçmek gibi olacağı için bir mezhebe bağlı kalmak daha uygundur.