Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Mübarek geceleri bildiren Ayet veya hadis yok deniyor,bu ne kadar doğrudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mübarek geceleri bildiren Ayet veya hadis yok deniyor,bu ne kadar doğrudur?

  Reklam
  SORU: Mübarek gecelerin hükmü yok deniyor (miraç berat veya kandil geceleri). Ayet veya hadis bu geceleri bildiren yok deniyor. Peki biz bu güne kadar ne kutladık tamam kadir gecesi ramazan ayının son 10 günü ama bu geceler ne oluyor?


  CEVAP:
  Kadir gecesi dışında, ‘gece’ olarak ihya edilmesi, kat’i naslarla sabit ve sarih bir gecenin olmadığı doğrudur. Dilimizde kandil geceleri olarak bilinen geceler, dolaylı yollarla toplanmış delillerle yaşatılmaktadır. Bu hususta şu notları tutabiliriz:

  1- Kadir gecesi açık ve sabit delillerle ihya edilmesi istenen bir gecedir. Ancak, kadir gecesinin ihyası bizim abarttığımız şekilde değildir. Gecelerin nasıl ihya edileceği konusunda bir abartı olduğunu söyleyebiliriz. Bu abartı aslında, yimi yedinci gece diretmesinde de vardır.

  2- Diğer gecelerin de Kadir gecesi gibi ihya edilmesi konusundaki teşvik, çok eskilere dayanmaktadır. Ama ilk üç nesilden ciddi bir bilgi akımı yoktur. Şu kadar ki, dış görünüş itibarı ile bu gecelerin canlı tutulmasında dini motifler açısından yarar vardır. ‘Bari bir kaç gecesi gafletten kurtarma’ düşüncesi, o geceler üzerinde yoğunlaşan vaizler ve davetçilerin temel düşüncesidir. Bir de, faziletler ve nafileler konusunda zayıf hadislerle de amel etme ruhsatı bunu teşvik etmektedir. Son zamanlarda: ‘Bırakın insanlar bir iki gece kötülükten uzak kalsın.’ tarzındaki tezler öne sürülmektedir. Öbür taraftan da, R’bid’atin nesinde hayır olacak ki’ diyenlerin de kendilerine göre kuvvetli tutanakları vardır.

  3- Mesela, mirac gecesinin ihya edilmesine dair bir delil açık olarak yoktur. Buna rağmen mirac gecesi neredeyse Kadir gecesi gibi algılanabilmektedir. Ama Kudüs davası, Mescid-i Aksa orada durmakta ve hiç bir mirac gecesi onu geri getirememektedir. Bir çelişki içinde olduğumuz aşikârdir.

  4- Bu ve benzeri konular, tartışılmasında Müslümanların hayrı olmayan konulardır. İki taraf da birbirini asırlardan beri ikna edememiştir. Sadece Müslümanlar arasında gereksiz kin ve uzaklaşma sebebi olmaktadır. İyi niyetle yapıldığına inandığımıza göre birbirimize müdahale etmemeliyiz. Herkes, doğru bildiğini diğer mü’min kardeşini rencide etmeden yaşamalıdır.
  Allah’tan sebat üzeere bizi tutmasını niyaz ederiz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Mübarek geceleri bildiren Ayet veya hadis yok deniyor,bu ne kadar doğrudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerim ve hadisi şerifler İslam dininin temel kaynaklarıdır. Mübarek geceler kuranı kerimde geçmektedir. Fakat geçmese bile peygamber efendimizin hadisi şeriflerine riayet etmek dinin bir parçasıdır.