Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Dışarı başını kapayan fakat okulda açan biri fasık mıdır ve onunla evlenmek caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dışarı başını kapayan fakat okulda açan biri fasık mıdır ve onunla evlenmek caiz mi?

  Reklam
  SORU: Muhterem hocam Allahın selamı sizin ve tüm müminlerin üzerine olsun. Hocam ben öğretmenim. Üniversite yıllarından beri hep pardesülü, çok dindar birisiyle evlenmeyi düşündüm. 33 yaşımdayım. Tesettür benim için çok önemli. Bir yıl önce bir öğretmen kızla tanıştırdılar. Kız normalde örtülü ama okulda başını açıyor. Fakat ailesi ve kendisi çok iyi birisi. Fakat okulda başını açacak olması beni çok üzüyor ve düşündürüyor. Hocam böyle bir durumda ben her şeyi kabul edip bu kızla evleneyim mi yoksa Allah’ın kesin emrine boyun eğip, bu kızı bırakarak başını hiç açmayan ve açmak zorunda olmayan bir başkasını mı arayayım?


  CEVAP:
  Selamünaleyküm.

  Başı açık olması bütün olsa bile yani dışarıda da başını açıyor olsa bile bu durum, onunla evlenilmesine mâni değildir. Açık bir bayanla da evlenilebilir. İki ayrı hususu dikkate almanız gerekir:
  a- Çalışan bir kadın ile evlenmek sizin için evliliği ne kadar gerçekleştirecektir?
  b- Bu tavizi nerede durduracaksınız? Ya da durdurabileceksiniz? Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Dışarı başını kapayan fakat okulda açan biri fasık mıdır ve onunla evlenmek caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zorunluluk durumlarında bir kimsenin üzerindeki vebal kalkar bu kuralı getirene günah yazılır. Fakat imkan dahilinde türbanlı girmek söz konusu ise günahtır. Fakat bu fasık olduğunu göstermez.