Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Bebeğin taşınması ve sütten kesilmesi hakkındaki ayetleri açıklar mısınız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğin taşınması ve sütten kesilmesi hakkındaki ayetleri açıklar mısınız?

  Reklam
  Konuyla ilgili şu ayetlere bakılabilir:

  (Bakara Suresi, 2/233): “Anneler, çocuklarını iki tam yıl emzirsinler. Bu, emzirmeyi mükemmel şekliyle uygulamak isteyenler içindir.”

  (Lokman Suresi, 31/14): “Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer.”

  (Ahkaf Suresi, 46/15): “Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürer.”

  - Alimlerin cumhuruna göre, emzirmenin azami süresi iki yıldır. Ondan sonrasında çocuğa bir faydası yoktur. Emzirmenin süt kardeşliğine etkili olan süresi de iki yıldır.(krş. İbn Kesir, İbn Aşur, Bakara, 2/233. ayetin tefsiri).

  - Bakara, Lokman ve Ahkaf surelerindeki ilgili ayetleri göz önünde bulunduran Abdullah b. Abbas ve daha başka alimler, “asgarî gebelik süresinin altı ay olduğunu” söylemişlerdir.(bk. İbn Kesir, Lokman, 14. ayetin tefsiri).

  - Bir rivayet göre, Hz. Osman (ra) devrinde altı aylıkken doğum yapan bir kadının durumunu Halifeye arz ederler. Hz. Osman, bunun gayr-ı meşru olabileceği üzerinde durur. Abdullah b. Abbas, yukarıdaki ayetleri hatırlatır ve: “Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürdüğüne göre, bundan emzirme süresinin azami süresi olan iki yılı/24 ayı çıkardığımızda, geriye altı ay kalır ki, bu da gebelik süresinin asgarisidir.” diyerek hükmünü açıklar ve kabul görür.(b k. Taberî, Bakara, 233. ayetin tefsiri).

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Bebeğin taşınması ve sütten kesilmesi hakkındaki ayetleri açıklar mısınız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeklerin iki yıl dolana kadar emzirilmesi gerekir. Kuranı kerimde bu konu ile ilgili ayeti kerime bulunmaktadır. Çocukların beslenme beyin ve sağlıklarını doğrudan etkileyen anne sütünün iki yıl kadar verilmesi gerektiği emredilmiştir.