Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Zaruri durumlarda faize girilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zaruri durumlarda faize girilir mi?

  Reklam
  SORU: Hocam dört şey asli ihtiyaçtır deniliyor. Bunlar: Yeme, içme, giyinme ve barınma. Bir insan bunlar için karz-ı hasen bulamazsa faizle borç alabilir deniliyor. Bunun ne oranda doğru olduğunu sizden rica ediyorum. Evi olmayan ve kirada oturan yakın bir arkadaşım var, ev almak istiyor. Finans kurumlarına ev almak için başvurdu. Ancak finans kurumlarıyla, diğer faizli bankalar arasında 6 ile 7 bin tl fark olduğunu söylüyor ve bunun kendisi için çok sıkıntılı bir rakam olduğunu ifade ediyor. “Zaruretler yasakları mübah” kılar kapsamına bu olay girer mi? bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Rabbim ilminizi, imânınızı ve basiretinizi arttırsın.

  CEVAP:
  Ben zengin olduğu halde yüklü bir kira vererek başkasının evinde oturan da biliyorum. Kiracı olmak zaruret içinde olmayı göstermiyor. Nitekim bir insanın evi olduğu halde zaruret içinde olması da mümkündür. Zaruret hali, ortada kalma halidir. Bu da bir miktar vicdani bir karardır. Faize kapı açacak kadar zaruret içinde olmak herkese göre değişebilir. Kendimize takvaya daha yakın olan yolları aramamız gerekiyor. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Zaruri durumlarda faize girilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişinin zorunlu saydığı duruma göre değişmektedir. Dinimiz kesin bir şekilde faiz kazanmayı da bu faizin yenmesini de yasaklamıştır. İstisnai durumlarda ise bu faizin hayır işinde kullanılmasını tavsiye edilmektedir.