Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Nikah ve gelinlik tercihi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nikah ve gelinlik tercihi

  Reklam
  SORU: Hocam nikah töreninde bir kızın nasıl bir gelinlik veya kıyafet tercih etmesi gerekir veya nikah uygun mudur? Bu konuda çok tereddütlerim var. Nihayetinde erkekler görecek ve takı merasimi olacak. Nasıl bir çare önerirsiniz?CEVAP: Hanımların ‘gelinlik’ takıntısını aşmaları önemli bir merhaledir. Ne yazık ki, adını bile silebilmiş değiliz. Müslüman bir hanımın düğününde giydiği kıyafet veya o düğünün genel yapısı açısından şu hususlar dikkatimizden kaçmamalıdır:
  1- Düğünde hiç bir şekilde erkeklerle kadınlar bir arada olmamalıdırlar.
  2- Ereklerle bayanlar bir arada fotoğraf çektirmemelidirler. Hatta gelin hanım hiç bir fotoğraf karesinde bulunmamalıdır. Çünkü orada çekilen fotoğraflar daha sonra nasıl gizlenecek, görmemesi gerekenlerin gözünden nasıl saklanacak?
  3- Gelinliğimiz batı kültürünü yansıtmamalıdır. Lüks olsun, güzel olsun, dikkat çekici olsun. Bunlara itiraz yoktur. Ama kâfirlere ait olmasın. Gelin hanımın bedenini teşhir etmesin.
  Allah’a emanet olun.
  fetva meclisi  Paylaş
  Nikah ve gelinlik tercihi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikah yapılırken erkek ve kadınların aynı ortamda eğlenmemesi gerekir. Ayrı yerlerde eğlencelerini yapmaları lazım. Gelinlik tercihi de erkekler görmedikten sonra dikkat edilecekse sorun olmaz.