Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan insanın giydiği kıyafet yaptığı makyaj vs. günahı ya da haram boyutu ilişkisi nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  insanın giydiği kıyafet yaptığı makyaj vs. günahı ya da haram boyutu ilişkisi nedir?

  Reklam
  SORU: Hocam, insanın giydiği kıyafet yaptığı makyaj vs. günahı ya da haram boyutu o yapılanla ilgili değil kullanılan alanla ilgili olduğunu düşünüyorum. Mesela eşinin yanında güzel bir elbise giymek helal dışarıda cezbedici olmak haram. Yani burada nesnenin değil de kullanım alanının haramlığı söz konusu yanılmıyorsam. Geçenlerde arkadaşlarımızla bir konu geçti; oje sürmenin haram olduğu söylendi. Sizin bu konuyla ilgili araştırma yaptığınızı ve bunun içinde domuz yağı olduğunu söylediğinizden bahsetti. Ben de merak ettim ve size danışmak istedim. Normalde ben oje sürmüyorum fakat nefis olarak hoşuma gidiyor. Evde hayız dönemlerimde eşim için süslenirken sürmek istiyorum fakat bunu duyunca size bir danışmak istedim.

  CEVAP:
  Sözleriniz bir noktaya kadar doğrudur; önemli olan kadının bedeninin eşi dışında birisine güzel görünmemesi meselesidir. Yaptığınız iş gayet doğrudur. Mesela hayız döneminde iken eşine karşı süslenmeyi düşünen bayanların da var olduğunu duymaktan memnun oldum. Bu yaptığınız mübarek bir şeydir. Ancak kullandığımız nesnelerin de helal olmaları gerekmektedir. Sizi örnek olarak zikredelim bir çarşafı çalsanız da tesettür olarak giyseniz bunun hükmü ne olabilir? Onun için alkol ve domuz gibi ürünlerin bulaşmadığı mamüller kullanmaya gayret edeceğiz. Oje için ikinci bir sorun da altına su geçirmemesi meselesidir. Çünkü oje bir tabaka oluşturmaktadır ve altına su geçirmiyor. Geçirecek olsa zaten kısa bir zamanda dökülür. Bir başka mesele de kâfirler arasında sembolik değerler kazanmış uygulamalardan da uzak durmamız şarttır. Takvayı gözeten hanımlar olarak siz, yeryüzüne inen rahmetin sebeplerisiniz. Cihadınız mübarek olsun. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  insanın giydiği kıyafet yaptığı makyaj vs. günahı ya da haram boyutu ilişkisi nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çok aydınlatıcı bi konu din kardeşim teşekkürler paylaşım için