Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Parfüm, deodorant, kolonya gibi kozmetik ürünler insana haram mı, kullanabilir miyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Parfüm, deodorant, kolonya gibi kozmetik ürünler insana haram mı, kullanabilir miyiz?

  Reklam
  SORU: Nureddin hocam, sizlere sorularımla rahatsızlık verdiğimin farkındayım ama söz konusu din olunca sizin gibi hocalar vazgeçilmez oluyor. Hocam parfüm, deodorant, kolonya gibi kozmetik ürünler insana haram mı yoksa kullanabilir miyiz? Birçoğunun içinde alkol mevcut. Tüm sorularıma harfiyen cevap buldum sizinle ALLAH sizden razı olsun hocam.

  CEVAP:
  Önce tıbben zararlı olmadığını bilmemiz gerekiyor. Kullanılması tıp açısından sakıncalı olanın dinen de sakıncası vardır. Alkol bulunan nesneleri de bir zaruret varsa kullanabiliriz. Alkollü olduğunu bildiğimiz nesneleri parfüm amacıyla da olsa kullanmak kerahetten hali olmayabilir. Daha dikkatli olmak takvaya uygun olandır. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Parfüm, deodorant, kolonya gibi kozmetik ürünler insana haram mı, kullanabilir miyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın parfüm kullanabilir ve bu şekilde namazda kılabilir. Sadece dışarı çıkarken parfüm kullanmaması gerekir! Günümüz âlimlerinden Muhammed Salih El-Müneccid bu konu hakkında şöyle diyor:Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Güzel koku sürünüp kokusunu hissettirmek için bir topluluğun yanına uğrayan kadın zinakardır.”
  Ahmed Müsned 4/418, Albânî Sahihu’l-Cami 105
  Bu ağır uyarıya rağmen çağımızda oldukça yaygın olan bir davranıştır. Bazı kadınlar içinde bulundukları gaflet ve umursamazlık nedeniyle şoförün, satıcının ve okul kapıcısının yanında bu duruma dikkat etmez. Oysa şeriat, koku sürünen kadına mescide gitmek için dahi olsa dışarı çıkmak istediği zaman cünüplükten gusleder gibi yıkanması yönünde uyarıda bulunmuştur. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  “Kokulandıktan sonra kokusunu hissettirmek için mescide çıkan kadının cünüplükten guslettiği gibi yıkanıncaya kadar namazı kabul olmaz.”
  Ahmed Müsned 2/444, Albânî Sahihu’l-Cami 2703
  Kadınların, düğünlerde ve kadınlar arası toplantılarda dışarı çıkmadan önce kullandıkları kokulu çubuk ve tütsülerden; etkileyici özelliğe sahip bu güzel kokuların çarşılarda, toplu taşıma araçlarında, erkekle kadının birlikte bulunduğu topluluklarda ve hatta Ramazan geceleri mescidlerde kullanılmasından doğan rahatsızlığımızı Allah’a havale ederiz!
  Şeriat; kadınların kullanacağı kokuyu, “rengi belli olan ve kokusu gizli kalan koku” olarak belirlemiştir. Allah’tan bizleri bağışlamasını, arsız erkek ve kadınların yaptıklarından dolayı salih erkek ve kadınları cezalandırmamasını ve herkese hidayet etmesini dileriz. 3. 3
  CEVAP: Önce tıbben zararlı olmadığını bilmemiz gerekiyor. Kullanılması tıp açısından sakıncalı olanın dinen de sakıncası vardır. Alkol bulunan nesneleri de bir zaruret varsa kullanabiliriz. Alkollü olduğunu bildiğimiz nesneleri parfüm amacıyla da olsa kullanmak kerahetten hali olmayabilir. Daha dikkatli olmak takvaya uygun olandır. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız
  kadının evinde tabikii parfüm vs kullanmasına cevaz verilmiştir
  ama bu kullanımdaki ölçüyü hocamız açıklamıştır
  özellikle muhtevatında alkol,domuz ürünleri vs. bulunan parfümleri
  kullanmamak gerekiyor,zira Rasulullah (s.a.v)ın dönemindeki saf kokular artık mevcut değil
  kozmetik ürünlerin genelinde çeşitli katkı maddeleri mevcut alkol,domuz vs. gibi
  hatta günümüzde kullanılan cilt kremlerinde cenin kullanılması gibi...