Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Eşimle anlaşarak, resmi nikahımızı bitirdik,imam nikahıda kalkar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Eşimle anlaşarak, resmi nikahımızı bitirdik,imam nikahıda kalkar mı?

  Reklam
  Soru:
  Bir takım sebeplerden dolayı işimi kaybettim, ticari olarak battım. Borçlarımı ödeyemiyorum, eşimle anlaşarak, resmi nikahımızı bitirdik, resmen borçlarımdan rahatsız olmamak için ayrıldık. Ancak eşim ben bir imama sordum, dini nikahımızda kalkarmış diyor bu konudaki açıklayıcı görüşünüzü acilen bildirirseniz memnun olurum.

  Cevap:

  Resmi nikahdan boşandığınızdan beri birlikte yaşamıyorsanız nikahsız bulunuyorsunuz demektir.Yok hiç ayrı yaşamadınız ise nikahınız devam etmektedir.Çünkü asıl niyyetinizde boşama ve boşanma olmadan resmi muameleyi iptal ettirmiş oldunuz.Buna rağmen müsterih olmak için aile arasında bir hocaefendiyi çağırıp nikah tazelettirirsiniz.Vekil gerekmez,anne babanız veya kardeşleriniz den iki şahid yeterlidir.
  alıntı

  Paylaş
  Eşimle anlaşarak, resmi nikahımızı bitirdik,imam nikahıda kalkar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikahta niyet son derece önemlidir. Resmi nikahları bozulan ve hala birlikte yaşayan kimselerin dini nikahları devam eder. Resmi nikahla birlikte evler de ayrılmışsa o zaman tamamen boşanmış kabul edilirler.