Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Komşumuzun Müslüman olması şart mı,inançsız komşuyla çocuğumuzun irtibatı caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Komşumuzun Müslüman olması şart mı,inançsız komşuyla çocuğumuzun irtibatı caiz mi?

  Reklam
  SORU: Hocam, bir tanıdığımız bebeğini doğumundan bugüne kadar (çocuk şu an 3 yaşlarında) zaman zaman komşusuna bırakmış, komşusu çocuğa çocuk da komşuya alışmış ancak çocuğun ailesi, çocuklarını yanına bıraktıkları komşunun eşinin inançsız biri olduğunu yeni öğrendiler, taktik olarak bundan sonra hiç çocuk bırakılmamalı mı yoksa tedricen mi koparılmalı?

  CEVAP:
  Prensip olarak komşuluk ilişkilerini insanî boyutta ele almalıyız. Bir komşunun Müslüman olması şart değildir. Müslüman olmasını tercih ederiz, israrcı oluruz ama Müslüman olmayanla komşuluk bağımız olmaz diyemeyiz. Çccuğunuzun onlarla ilişkisi ise ayrı bir konudur. Çocuğunuzun onlardan etkilenmesi sizin için çok kötü olur; camı açık bir evi ısıtmak kadar zor bir işe girişmiş olursunuz. mümkün oldukça onlarla bağlantısını kesmelisiniz. Bunu da komşuluğunuzu bozmayacak bir dengede yapınız. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Komşumuzun Müslüman olması şart mı,inançsız komşuyla çocuğumuzun irtibatı caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sürekli görüşüp ilişki kurulacağı için Müslüman olması daha uygun görülmektedir. Zorunlu değildir. Müslüman olması halinde çocukların akılları karışma ihtimali de bulunmaktadır.