Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Allah Kur’an Da Kadınlara Neden Siz Diye Hitap Etmiyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allah Kur’an Da Kadınlara Neden Siz Diye Hitap Etmiyor?

  Reklam
  Allah Kur’an Da Kadınlara Neden Siz Diye Hitap Etmiyor?

  Etiketler : ayet dini sorular erkek fetva hitap kadın nureddin yıldız nurettin yıldız şeytan


  SORU: Selamünaleyküm hocam, hemen soruma geçeyim; Bakara Suresinde Rabbimiz pek çok ayette erkekler için “siz” diye hitap ederken, kadınların bir şeyi yapıp yapmamasıyla ilgili “siz” değil de kadınlarınız şöyle yapsın, kadınlar böyle yapsın tarzında bir hitap var. (inşallah yanlış bir şey söylemiyorum) bunun nedeni ne olabilir hocam? Acaba vahyin ilk muhatabı efendimiz olduğu ve efendimizde bir erkek olduğu için midir? Bir kadın olarak olaya bakmak gibi bir niyetim yok erkek olsaydım da bu soru aklıma gelecekti. Bunun üzerine çok düşünüp Rabbimi öfkelendirmek istemiyorum ama şeytanım bana “neden kadınlardan bahsederken de “siz” demiyor” sorularını sorup beni şüpheye itmeye çalışıyor. Tatmin olmak istiyorum. Allah razı olsun.  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Bir kere Kur’an’ın Bakara suresinden başka yüz on üç suresi daha var. Bakara suresindeki ayetler genellikle evlilikle alakalı ayetlerdir. Evlilikte de yük erkeğin omzunda olduğu için, mes’ul kişi olarak ona hitap edilmektedir. Ancak bu ifadenin Kur’an’ın tümüne şamil olmadığını bilmelisiniz.

  Nureddin Yıldız Hoca Efendi


  Paylaş
  Allah Kur’an Da Kadınlara Neden Siz Diye Hitap Etmiyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  En yüce olma sıfatı kendisinde toplandığı halde mütevazi bir şekilde hükümlerini bildiren Allahu teala ayeti kerimeleri de buna göre bildirmiştir. Bakara suresinde konu ile alakalı olarak bu şekilde kullanılmıştır.