Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Doğum Kontrolü Yapmak Hakkında Soru ve Cevabı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğum Kontrolü Yapmak Hakkında Soru ve Cevabı

  Reklam
  Doğum Kontrolü Yapmak

  Etiketler : dini sorular doğum doğum kontrolu fetva hamile nurettin yıldız

  SORU:Hocam aşağıda detaylı şekilde yazılı olan yöntemle doğum kontrolü yapmak caiz midir? Aşağıdaki yöntemde kullanılan çubuk istendiğinde çıkarılabilir ve 1-2 haftada doğurganlık yeniden kazınılabilir benim bildiğim,hem kadının koluna takılacağından dolayı avret yerleri de görülmez. ama yinede sakıncalı bir durum var mı sizin görüşünüze öğrenmek istedim. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi amacıyla implant adındaki cilt altına yerleştirilen ve hormon salgılayan çubuklar uzun zamandır ülkemizde ve dünyada kullanılmaktadır. Toplam 6 tane olan bu çubuklar kol iç yüzeyinde cildin hemen altına yerleştirilerek 5 yıl boyunca koruma sağlarlar. Ülkemizde İmplanon ticari adı ile piyasaya sürülen yeni bir implant ise sadece tek bir çubuk ile 3 yıl süreyle koruma sağlamaktadır. Nasıl etki eder? Cilt altına yerleştirilen implant 3 yıl boyunca progesteron hormonu salgılayarak gebeliğe karşı koruma sağlar. Progesteron yumurtlamayı engellemesinin yanı sıra rahim ağzı salgısının yapısını değiştirerek spermin rahim içinde ilerlemesini bozar. Ayrıca rahim iç zarının incelmesini sağlayarak döllenmiş yumurtanın burada tutunmasının önüne geçer. Yumurtlamayı engelleme yeteneği kombine hormonal yöntemlere göre daha düşüktür.  CEVAP:Selamünaleyküm.
  İnsanda kalıcı tahribat yapmayacağı temin ediliyorsa yani o cihaz kullanılmadığında her şey tabii hâline dönüyorsa sorun yoktur, kullanılabilir.
  Nureddin Yıldız Hoca Efendi


  Paylaş
  Doğum Kontrolü Yapmak Hakkında Soru ve Cevabı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanın vücuduna kalıcı olacak bir değişim yapması haramdır. Bunun dışında önlem almak maksadıyla geçici çözümler üretmek ve uygulamak kişiye zarar vermediği takdirde caizdir.