Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Ölenin Ardından Üç Günden Fazla Yas Tutmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölenin Ardından Üç Günden Fazla Yas Tutmak

  Reklam
  Zeyneb bnt. Ebî Seleme radıyallâhu anhâ hadisinde şöyle anlatmıştır:

  Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellemin hanımı Ummu Habîbenin babası öldüğünde yanına gitmiştim. Ummu Habîbe sarı renkli haluk kokusu ya da bir başka koku istedi.
  Önce bir kıza (cariyeye) sürdü sonra da kendi yüzünün yan kısımlarına süründü.
  Ardından da:
  Vallahi kokuya bir ihtiyacım yok. Ama Rasûlullahın minberde iken şöyle dediğini duymuştum: Allaha ve âhiret gününe iman etmiş bir kadının üç günden fazla yas tutması helal değildir. Sadece kocası için dört ay on gün (yas tutar).

  Zeyneb anlatmaya şöyle devam eder:

  Daha sonra erkek kardeşi ölmüş olan Zeyneb bnt. Cahşın yanına gittim. Koku istedi ve süründü. Sonra da
  : Vallahi kokuya ihtiyacım yok. Ancak ben Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellemin minberde iken şöyle dediğini duydum dedi ve yukarıdaki hadisin aynısını zikretti.

  Zeyneb devamla şöyle demiştir: Annemin -Ummu Selemenin- şöyle söylediğini duymuştum:

  Bir kadın Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve selleme geldi ve:


  Ey Allahın Rasûlü! Benim kızımın kocası vefat etti. Kızım gözünden rahatsızlandı. Gözüne sürme çekebilir miyim?"
  dedi. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem iki ya da üç kez Hayır dedi.

  Daha sonra şöyle buyurdu:

  Ancak dört ay on gün (beklemesi gerekir). Siz kadınlardan biri cahiliyye döneminde dar ve küçük bir eve kapanır, en kötü elbiselerini giyinir, koku sürünmez ve böylece tam bir sene geçirirdi.1

  Şeriatta yas tutmak, koku sürünmeyi ve süslenmeyi terk edip hüzün elbiselerine bürünmektir. Bazı kadınların yanaklarına vurarak, elbiselerini yırtarak dövünmeleri ise bir önceki bölümde de belirtildiği gibi haramdır.

  Bu hadis kadının kocası dışında baba, kardeş, amca veya dayısı gibi vefat eden kimselerin ardından üç gün yas tutabileceğini ifade etmektedir. Bu süreden daha fazla yas tutmak ise yasaklanmıştır. Koca için tutulacak yasın süresi ise dört ay on gündür. Bu iddet müddeti ile aynıdır. Böylelikle kadının rahminin temiz olduğundan emin olunur ve zan ve töhmet gibi kötülükler def edilmiş olur.

  Fakat birçok kadın kocalarının vefatıyla süresiz olarak karalara bürünüp koku ve süsü terk ederek çok çirkin bir görünüme girmektedirler. Kaybetmiş oldukları -baba, kardeş gibi- yakınlarının arkasından meşru sürenin çok çok üstünde yas tutmaktadırlar. Hatta bazı kadınlar senelerce bu tutumlarını devam ettirmekte, ya kendileri evlenmemekte ya da oğullarının veya kızlarının evliliklerini geciktirmektedirler. Bu tavırlarının tek gerekçesi de ölüye hüzün duyulması gerektiğidir. Fakat Allah Subhânehu ve Teâlânın şeriatında böyle bir davranış kesinlikle yoktur.

  Müslüman hanımlara düşen, vefat eden kim olursa olsun, ister oğul, ister kız, ister baba, ister ana, isterse koca olsun yas tutarken şerî sınırlara riâyet etmektir.  1 Muttefekun aleyh. (Buhârî, K. Talak, no: 5337; Muslim, K. Talak, no: 1489 -çev.-)

  ----------
  alinti


  Paylaş
  Ölenin Ardından Üç Günden Fazla Yas Tutmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insan yakınını kaybettiği zaman bağırıp çağırmak ya da kendilerine vurarak ağlamaları uygun görülmez. Bu durum vefat eden kimse için de hayırlı olmadı için dikkat etmek lazım.