Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Otobüste namaz kılmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Otobüste namaz kılmak

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm, Hocam otobüsle şehirlerarası yolculuk yaparken (namaz vaktinde ihtiyaç molası verilmediği takdirde) oturduğumuz yerden namaz kılmak caiz midir? Caizse nasıl kılınmalıdır? Teşekkür eder, saygılar sunarım.

  CEVAP: Selamünaleyküm. Namazı hayatımızın direği olarak görmeye mecburuz. Yolculuğumuz, evimiz, işimiz ona göre tanzim görmelidir. Otobüslerden bilet alırken namazı konuşmalıyız. Namaz saatini önemsememek onlar için de zor olmalıdır. Otobüslerde farz namazların kılınması caiz değildir. Nafileler ise otobüste kılınabilir. Hiçbir şekilde otobüsü durdurmak mümkün değilse ya da namaz kılmamız durumunda otobüsü kaçıracaksak o zaman otururken namazı kılar, sonra da o namazı yeniden kılarız. Bu şekilde caiz olur. Çünkü otobüste namazın en önemli şartlarından olan kıble ve kıyam gerçekleşmemektedir. Allah’a emanet olun.

  fetvameclisi


  Paylaş
  Otobüste namaz kılmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazı ertelemek ya da bir sonraki namaz ile yada bir önceki ile kılmak mümkün iken kişi eğer abdestli ise otobüste namazını kılarak namazını vaktinde eda edebilir.