Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Üçbin Seçme fetva Kiracı Sözleşmeye Uymasa ile ilgili fetvalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üçbin Seçme fetva Kiracı Sözleşmeye Uymasa ile ilgili fetvalar

  Reklam
  2931 - Netice Fetvalarından: "Belirli bir kuyuyu kazmak için muayyen bir ücret ile kiralanan kuyucu, bir miktarını kazıp geri kalanını kazmaya gücü yetmese, kazdığı miktarın hissesine düşen ücreti almaya güçlü olur" (H.Ec. 2/117)
  Açıklama: Kuyunun çevresinin kutru belirtilerek bir metre için kaç lira fiyat konulmuş ise, kazılan derinlik miktarı hesap edilip kiralanan şahsın ücretini vermek gerekir. Zira yapılan iş, bu istikamette alınan bir mesafedir. İşin sonuna gelinmemesi yapılan işin ücretinden mahrumiyeti icap ettirmez.
  2932 - Abdürrahim Fetvalarından: "Zeyd, Amr'dan kiraladığı fırını zarar ediyorum diye (kira sözleşmesini) fesh etmek dileyip Amr razı olmasa, mahkeme veya rıza yolu ile fesih bulunmadan Zeyd fırını kapayıp gitse ve kira müddeti de tamam olsa, Amr belirtilen ücreti Zeyd'den almaya güçlü olur" (H.Ec. 2/118)


  Paylaş
  Üçbin Seçme fetva Kiracı Sözleşmeye Uymasa ile ilgili fetvalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Karşılıklı rıza dahilinde işlerin yürütülmesi son derece önemlidir. Yapılan sözleşmeyi kabul etmek daha sonra da buna ayak uydurmak bir söz olarak görülmesi gerekir.