Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Üçbin Seçme fetva Kadınların Erkek Doktora Gitmeleri ile ilgili fetvalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üçbin Seçme fetva Kadınların Erkek Doktora Gitmeleri ile ilgili fetvalar

  Reklam
  2175 - Soru: Almanya'daki hastanelerde bir Müslüman kadının doğum yapmasında bir mahzur var mıdır?
  Cevap: Doktorunun ve ebesinin kadın olduğu bir yeri tercih etmelidir. Veya ebe davet edilerek doğumun onun kontrolünde yapılması temin edilmelidir.
  2176 - Soru: Bir erkek, kadın doktora; bir kadın da erkek doktora muayene ve tedavi olabilir mi?
  Cevap: Bir erkek, hastalandığı zaman erkek doktorlar arasında hastalığının mütehassısı olup olmadığını inceler. Şayet varsa, onu bırakıp kadın doktora muayene olması veya ameliyat olması caiz olmaz. Kadın için de hüküm aynıdır. Kadın doktor var iken, erkek doktora gitmek caiz değildir.
  Kendi cinsinden doktor bulunamadığı takdirde veya müstacel bir hastalık sebebiyle kendi cinsinden doktorun olduğu yere hastanın götürülmesi hayati tehlike arzetmekte ise, o zaman karşı cinsten bir doktora görünmesi, yani kadının erkek doktora veya erkeğin de kadın doktora muayene ve tedavi olması zaruret halini alır. Zaruretler mahzurları mubah kılar.


  Paylaş
  Üçbin Seçme fetva Kadınların Erkek Doktora Gitmeleri ile ilgili fetvalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hastalık ile ilgili kadın doktor ilk önce aranması gerekir. Eğer yoksa ve zorunlu ise erkek doktor en son çare olarak bakılabilir. Takva dairesinde hassas olmak gerekir.