Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Üçbin Seçme Fetva- Zekât ve Fitreyi Kim Verir? ile ilgili fetvalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üçbin Seçme Fetva- Zekât ve Fitreyi Kim Verir? ile ilgili fetvalar

  Reklam
  1186 - Netice Fetvalarından: "Çocuğun malından zekat vacip (farz) olmaz" (H. Ec. 1/15).
  Açıklama: Zekatın farz olması için; zengin olan şahsın Müslüman, hür, akıllı ve çocukluk çağını doldurmuş olması lazımdır. Bu itibarla çocuk, zengin olsa bile, zekat ödemekle mükellef değildir.
  1187 - Feyziye Fetvalarından: "Hasta olduğu için oruç tutamayan zengin kimseye sadaka-i fıtır vacip olur" (H. Ec. 1/18).
  Açıklama: Sadaka-i fıtır, orucun değil Ramazan-ı şerîf ayının getirdiği bir mükellefiyettir. Bu sebeple, meşru bir mazereti sebebiyle oruç tutamayan zengin bir Müslümanın sadaka-i fıtrî vermesi gerekir.
  1188 - Soru: Çocuk, buluğ çağına ulaşmış olsa zekatını ne zaman vermesi gerekir?
  Cevap: Erginlik çağına erdiği zaman, o kimsenin zekatla mükellef olma yılının başlangıcı olmaktadır. Bu tarihten itibaren üzerinden bir kamerî yıl geçince zekatı ödeme zamanı gelmiş olur.
  1189 - Ali Efendi Fetvalarından: "Fakir üzerine sadaka-i fıtır lazım olmaz" (H. Ec. 1/18).


  Paylaş
  Üçbin Seçme Fetva- Zekât ve Fitreyi Kim Verir? ile ilgili fetvalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dini insanların zorlanmayacağı şekilde emredilmiştir. Maddi anlamda durumu iyi olmayan kimselerin zekat mükellefiyetleri olmaz. Zengin olanlar fakir olanlara verilir.ZEKAT FETVA