Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Üçbin Seçme Fetva- Mescid Adabı ile ilgili fetvalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üçbin Seçme Fetva- Mescid Adabı ile ilgili fetvalar

  Reklam
  934 - Soru: Mescidlerin üst katında dinimizin yasakladığı bir şeyin yapılması mahzurlu mudur?
  Cevap: Mescidlerin semaya kadar olan yüksekliği mescid hükmündedir. İçinde günah olan şey üstünde de günahtır.
  935 - Soru: Mescide girildiği zaman adab kabilinden olan şeyler nelerdir?
  Cevap: Bu hususta onbeş edeb sayılmış bulunmaktadır.
  936 - Soru: Bir cami cemaate dar gelse ve genişletmek kaçınılmaz bir zaruret halini alsa, bu durumda o caminin yanında bir şahsın evi bulunsa, o kimse de evini satmaya razı olmasa nasıl hareket edilir?
  Cevap: Önce sahibini ikna edip rızasına dayanan bir alış ve satış muamelesine gidilir. Evin sahibi satmamakta ısrar ederse, o civardaki evlerin metrekaresine ve yapılış tarzına göre fiyatları tespit edilip bu evin değerini takdir ve istimlaki cihetine gidilir. Çünkü bu camiye Müslümanların umumunun ihtiyacı vardır.
  937 - Soru: Cami içinde oturan cemaate selam verilir mi?
  Cevap: Namaz kılmayan ve başkaca dini bir meşguliyeti olmayan bir Müslüman cami içinde selam verilebilir. Ancak, fıkıh ve hadis gibi dini bir konuşma yapılıyorsa o zaman selam terkedilir. Ebu Davud ve Tirmizi'nin Esma binti Yezid'den rivayet ettiği Hadis-i Şeriften Peygamber Efendimiz'in (sav) mescidde bir kadın cemaatin yanından geçerken onlara selam verdiğini öğreniyoruz.
  938 - Soru: Evlere asılmış bulunan duvar halılarında Kabe-i Muazzama'nın ve Ravza-i Mutahhare'nin resimleri var. Bunların bulunduğu odada yatmakta bir mahzur var mıdır?
  Cevap: Hayır, yoktur.


  Paylaş
  Üçbin Seçme Fetva- Mescid Adabı ile ilgili fetvalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mescitler Allahu teanın evleri olarak kabul edilir. Yani burası sadece Allahu tealaya yakın olmak isteyenlerin gideceği yerlerdir. Mescitte yüksek sesle konuşmamak ve temizliğine dikkat etmek gerekir.