Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Kadınların saçlarını siyaha boyamaları caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınların saçlarını siyaha boyamaları caiz mi?

  Reklam
  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;


  Yaşlı erkeklerin saçlarını siyaha boyamaları caiz görülmemiştir. Bu konuda hadisi şerif bulunmaktadır. Mekke'nin fethi günü Hz. Ebû Bekr'in yaşlı babası Ebû Kuhâfe'nin saçlarının ağaç çiçekleri gibi beyazlaştığını gören Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
  "Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız" (bk. Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 15; Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322).
  Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, onun siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Nitekim Sa'd b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabelerin bu rengi tercih ettikleri nakledilmiştir (Yusuf el-Kardâvî, el-Halâl vel-Harâm fil-Islâm, Terc. Mustafa Varlı, Ankara 1970, s. 102, 103).
  Kadınların kocalarına şirin görünmek için saçlarını siyaha boyamaları caizdir.


  Paylaş
  Kadınların saçlarını siyaha boyamaları caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  En uygun olarak tavsiye edilen kına ve keten bitkileridir. Bunun dışında yaşı ilerlemiş olanlar dışında gençlerin saçlarını siyaha boyamalarında mahzur görülmemiştir.saci siyaha boyatmak gunah mıdır forum,  siyah sac gunahmi,  saçı siyaha boyatmak günah mı,  siyah sac boyasi gunahmidir,  saci siyaha boyatmak gunahmi,  siyah saç boyası günahmı,  siyah saç günah mı