Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Bir bayan olarak çok az olan kaşlarımı ve kirpiklerimi, modern tıpta uygulanan iğne ile kalıcı kaş ve kirpik yaptırabilir miyim? Dinen bu caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir bayan olarak çok az olan kaşlarımı ve kirpiklerimi, modern tıpta uygulanan iğne ile kalıcı kaş ve kirpik yaptırabilir miyim? Dinen bu caiz midir?

  Reklam
  Bir bayan olarak çok az olan kaşlarımı ve kirpiklerimi, modern tıpta uygulanan iğne ile kalıcı kaş ve kirpik yaptırabilir miyim? Dinen bu caiz midir?

  Bildiğiniz gibi, dövme yaptırmak caiz değildir. Hadiste bunu yapanlar lanetlenmiştir.(bk. Müslim, Libas, 119-120). İmam Nevevî’nin bildirdiğine göre, bedenine dövme yaptıran da, dövmeyi yapan da günah işlemiş olur.

  Bu haram işi yapan kimsenin mümkün ise, onu en kısa zamanda kazdırıp çıkarması gerekir. Kazınması durumunda, organlarına / bedenine ciddi bir zarar vermesi söz konusu ise, bu takdirde ciddi bir tövbe ile günahtan arınmaya çalışması gerekir.(bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi).

  Bir çok sarışın kimsenin kaşları yok denecek kadar azdır veya görünmeyecek kadar renksizdir. Siz de kendinizi öylelerden biri olarak görebilirsiniz. Bunun çok fazla abartılacak bir kusur olmadığını düşünüyoruz.

  Ahiret saadetini riske edecek davranışlardan kaçınmak, manevî bir kahramanlıktır. Ne olur, fani, geçici bir zevk uğruna “kaşı yaparken, gözü çıkarmayalım!”

  s.i.e  Paylaş
  Bir bayan olarak çok az olan kaşlarımı ve kirpiklerimi, modern tıpta uygulanan iğne ile kalıcı kaş ve kirpik yaptırabilir miyim? Dinen bu caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vücut üzerinde kalıcı bir tedavi ve güzellik yapılması caiz görülmez. Allahu teala bu şekilde irad etmiş ve bu şekilde yaratmıştır bunu değiştirmek uygun değildir.