Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Bayanlar için avukatlık mesleğini seçip icra etmek caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayanlar için avukatlık mesleğini seçip icra etmek caiz midir?

  Reklam
  Kadın hem çalışabilir, hem de çalışamaz diyebiliriz. Şartları bulunursa çalışabilir, bulunmazsa çalışamaz.
  Bir kadının çalışması için belli başlı şartlardan biri, tesettürüne mani olunmaması, vakar ve ciddiyeti hafife alınmamasıdır. Aynı zamanda kadın tek erkekle başbaşa kalmamasıdır.
  Zira bir kadın bir erkekle başbaşa kalırsa üçüncülerinin şeytan olacağını Efendimiz (asv) bildirmiştir. Hem böyle bir yalnızlıkta halvet vaki olduğundan, erkeğe mehr-i misil gibi maddî ceza, kadına da tâzir gibi dinî ceza terettüb eder.
  Demek oluyor ki, ihtiyaç içinde olduğundan çalışmak zorunda kalan kadın, tesettürüne, iffet ve vekarına halel gelmeyen ciddi iş yerinde çalışabilir. Çevredeki yabancı erkeklere bu tesettür ve vekar içinde ciddi şekilde muhatap olabilir. Bu şartların yok olduğu yerde kadının çalışma şartı da yok demektir.
  s.i.e


  Paylaş
  Bayanlar için avukatlık mesleğini seçip icra etmek caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir bayanın çalışmasına İslam dini karşı değildir. Fakat geçimini temin edebilmek için ahireti de unutmamak gerekir. Sürekli insanlarla içli dışlı olacak bir iş ahireti de göz önüne alınarak değerlendirilmesi gerekir.