Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Bankaya faizsiz para yatırma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bankaya faizsiz para yatırma

  Reklam
  Bankaya faizsiz para yatırmak, Bankada vadesiz para bekletmek caiz midir?

  Soru

  Bankaya faizsiz para yatırmak, Bankada vadesiz para bekletmek caiz midir?


  Değerli Kardeşimiz;  Böyle bir uygulama faiz değildir, caizdir. Ama faizli muamele yapan kurumlara destek olmamak için bankada para bulundurmamak en uygunudur.

  Günümüzde Müslümanların faiz karşısında ve faizli muamelelerde çok hassas olmaları, bu hususta en küçük bir kapıyı dahi aralamamaları gerekmektedir. Çünkü, alışveriş piyasası ve ticarî münasebetler öyle bir hal almıştır ki, kişiyi adeta faize bulaşması için zorlamakta, başka türlü işinin görülemeyeceği zannını vermektedir.

  İşte bu çeşit durumlar karşısında, imanlı hayatına zarar gelmemesi için mü’minin uyanık ve akıllı davranması kaçınılmaz olmuştur.

  Fakat bugün yaşanan iktisadî durum ve prensipler, ticaret erbabını dolaylı yollardan da faiz müesseseleriyle yüz yüze getirmektedir. Bu da çek alıp verme, borç tahsili, havale göndermek gibi hususlarda olabilmektedir.


  Şu halde, tahsil günü gelmeyen çeki ve senedi kırdırmak, yani üzerindeki değerden eksiğine satmak, doğrudan faize girmek olacağından, meşru olduğundan söz edilemez. Fakat çek veya senet tahsilinde başka bir yol olmadığından veya çok güç olacağından, normal muamele masraflarını vererek iş yapmak insanı faize sokmaz.


  Çünkü burada, parayı bekletip faiz almak gibi bir durum söz konusu değildir. Havaleler için de aynı şeyler söylenebilir. Müşterinin veya borçlunun gönderdiği para banka havalesiyle geldiği zaman ne müşteri, ne de mal sahibi herhangi bir şekilde faize bulaşmış olmamaktadır. Zaten gelen havale gününde bildirilmekte, mal sahibi de gidip parasını almaktadır.

  Bununla birlikte, hesap açmadan bu çeşit işleri yapmak en güzelidir. Cüz’î bir miktar hesap açmadan ticarî işler yürümüyorsa, tahakkuk eden faizi de bankada bırakmak olacağından, az da olsa destek olmak demektir. Bankada para bırakmamak en mâkulüdür.

  Mehmed Paksu İbadet Hayatımız-1


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Bankaya faizsiz para yatırma Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  peki faizsiz bankalara yatırılan para uygunmubankaya para yatırmak günahmı,  faizsiz para yatırma,  bankaya para yatırmak harammı,  bankaya para yatırmak haram mı,  bankaya faizsiz para yatirmak gunahmi,  bankaya vadeli para yatırmak günah mı,  bankaya para yatırmak günah mı