Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Fetva ve takva ile amel Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fetva ve takva ile amel

  Reklam
  Fetva ve takva ile amel


  Dinimizin emirlerini fetva ve takva boyutlu olarak ele alanlar var. Fetvanın helal dediğine takvanın haram veya caiz değil dediği oluyor. Bu"Allah (c.c)'ın haram dediğine helal, helal dediğine haram demek gibi bir şey değilmi?"

  Değerli Kardeşimiz;

  Bilindiği üzere dini konularda bir fetva derecesi vardır, bir de takva. Dinin her meselesinde üst üste bu iki basamağı her zaman görmek mümkündür.

  Fetva basamağı, dini hayatta çıkılacak ilk mecburi basamaktır. Fetva basamağından aşağıda kalınacak başka basamak yoktur. Fetvanın üstünde ise takva basamağı vardır. Takvayı tercih eden sevabını alır. Etmeyen günaha girmez. Ancak fetva öyle değildir. Fetva mecburidir. Çünkü fetvanın altında inilecek başka basamak yoktur. Fetvadan düşen tutunacak yer bulamaz, kuyu dibine düşer.

  Burada şunu da ilave etmeliyim ki; insan (ilgi duyabiliyorsa) kendi nefsi için çoğu yerde takvayı tercih etmeli, takva ile amel etmeye gayret göstermelidir. Ama başkaları için fetvayı kafi bulmalı, fetva ile amel edeni muhabbete layık görmeli, hafife almamalıdır ki, arada sevgi azalması söz konusu olmasın.

  Geniş bilgi için tıklayınız
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Fetva ve takva ile amel Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu teala hazreti Adem ve hazreti Havva'ya örtünmeleri için kıyafet indirirken en güzel elbisenin takva elbisesi olduğunu bilmelerini istemiştir.