Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Cumanın Şartları ve Cuma Günü Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cumanın Şartları ve Cuma Günü Oruç

  Reklam
  Selamun Aleyküm,
  Hocam bir sorum olacaktı size. Geçen günlerde cuma namazı ile ilgili videonuzu seyrettim. Esnaflar için; o saatte kesinlikle dükkanlarının kapatılmasını söylüyordunuz ama benim dayım cumaya gitmiyor ve haliyle de dükkanı kapatmıyor. İlginç olan yanı cumaya gitmemesi değil insanları İslam'a davet etmesi çeşitli sohbet ortamlarının olması ve vakit namazlarını kaçırmamasına rağmen gitmemesidir. Nedenini sorduğumuzda ise pek açıklayıcı birşey söylemiyor. Bende yanında işçi olarak çalışıyorum bende gitmiyorum. Ülke yönetimi veya imamlarlar ilgili biraz açıklama yapmıştı ama tam net değil. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim..
  Birde cuma günü oruç tutmanın bir mahsuru var mı? Nafile olarak düşünmeyin çünkü ben Evlenene kadar pazartesi çarşamba ve cuma günlerini oruçlu geçireceğime dair söz verdim. Sizden istediğim eğer bir mahsuru varsa söz vermeme rağmen nasıl bir yol izlemeliyiz..

  Aziz kardeşim,
  Aleyküm selam
  Cuma ile ilgili cevaplar sitemizde var. Bu konuda hutbelerimiz de var. Onlara göz atmanız, dayınızın niçin cumaya gitmediğini oradan anlayabilirsiniz. Herhalde dayınız Hanefi imamların Cuma'nın şartlarından olduğu içtihadında bulundukları "izn-i imam" şartı. Meşru devlet başkanının iznini cumanın şartlarından olarak koyan bu içtihad doğal olarak dar fıkhına dayanıyor. İzin vermesi gereken imamın daru'l-İslam'ın meşru başkanı/halifesi olması gerekiyor.

  Bu bir içtihaddır. Bu içtihad üzerinde de farklı yorumlar/içtihadlar yapılmıştır. 80'li yıllardan sonra bazı fıkıhçılarımız bu içtihadın bir gereği olarak Türkiye'de Cuma kılınamayacağını söylemişlerdir.

  Onların görüşüne saygı duyarım. Bu görüşte olanların tadlil ve hele hele tekfir edilmesini şiddetle takbih ve tel'in ederim. nihayetinde bir içtihada dayanmaktadırlar. Fakat bu görüşü ta başından beri isabetsiz bulurum. Bu konudaki ilk yazım 1980'li yılların ortalarında Ribat dergisinde yazdığım Cumacılar-Cumasızlar adlı yazıdır ve o günün en belirgin kavgasında müslümanların birbirine hasım iki taraf olmasını eleştiren bir yazıydı.

  Bu konuda İmam Ebu Hanife'ye nisbet edilen imam izni şartı, İmam Şafii'ye nisbet edilen cemaatin asgari 40 kişi olma şartı, diğer imamlara nisbet edilen bir beldede tek camide cuma kılma şartı vs. gibib şartlar içtihadidir. Oysa ki cumayı farz kılan bir ayettir. Bu konuda uyulması gereken hüküm şu usul kuralına istinad etmelidir:

  NASLA SABİT OLAN İÇTİHADLA SAKIT OLMAZ.

  Görüşüm budur.

  Eğer cumayı tek tutmuyor yanına bir gün daha ilave ediyorsanız, cuma günü de nafile oruç tutabilirsiniz. Değilse Cuma müminin bayramı mesabesindedir, bayram günü Yahudilere ve Hıristiyanlara muhalefeten müslümanlar oruç tutmazlar. Bu yüzden cuma günü tek başına nafile oruç tutmak bazı imamlar tarafından mekruh olarak addedilmiştir.
  Vesselam.

  Mustafa islamoğlu  Paylaş
  Cumanın Şartları ve Cuma Günü Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cuma günü tek başına oruç tutulmaz. Ayrıca Müslümanların bayram günü olduğu için nafile olarak tutulması uygun görülmez. Mübarek günlere denk geldiği vakit tutulabilir.