Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan 40 günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir? Bu günahtan kurtulmak için ne yapma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  40 günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir? Bu günahtan kurtulmak için ne yapma

  Reklam
  Tevbe kapısı açıktır. Tevbe edilen günahları Allah bağışlayabilir. Allah günahları bağışlamaz fikri doğru değildir.

  Kürtajla alınan çocuk için tevbe ettikten sonra "Gurre" denen bir keffaret ödenmektedir. Çocuk canlanmadan önce kürtaj yapılmışsa gurre verilmesine gerek yoktur.

  Hadis-i şeriflerde Peygamberimiz çocuğun anne karnında oluşumunu anlatırken farklı ifadeler kullanmıştır. Bazı hadisler çocuğun 120 günlük iken canlandığı imajını verirken, bazı hadisler de 40 günlükken canlandığı açıklamasını yapıyor. Hadisi 120 gün olarak yorumlayan alimlerimiz ilk 4 ay dolmadan kürtaj yapmanın haram olmadığını ancak 4 ay dolduktan sonra kürtajın haram olduğunu söylemişlerdir.

  Ancak çocuğun 40 günde canlandığını ifade eden hadisleri esas alanlar ise 40 gün geçtikten sonra kürtajın haram olduğunu ifade ediyorlar. Konuyu kaynaklarıyla açıklayan bir araştırmayı aşağıda vereceğiz.

  Biz de ruhun çocuğa kırk günlükken üfeleneceğini belirten rivayetleri esas alıyoruz. Bu nedenle kırk gün dolduktan sonra cenin artık ruh sahibi bir canlıdır ve her ne olursa olsun alınması caiz değidlir. Alınırsa bir can öldürülmüş olur.

  Anne karnında olan bir insanı öldürmek haramdır. Allah'ın verdiği bir hayatı ancak O alır.

  Gurre konusunda "Eğer gurre verilirse çocuğu aldırmanın bir sakıncası yokmuş" gibi yanlış anlaşılan bir durum var. Değil gurre, dünya verilse ruh üflenmiş bir cenin asla aldırılamaz. Ancak böyle bir cinayet işlenmişse tevbe ve istiğfarla beraber diyet olarak gurre verilmesi de gerekmektedir.

  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  40 günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir? Bu günahtan kurtulmak için ne yapma Mumine Forum

 2. 2
  okkes
  Reklam
  25 günlü cocuk aldirmak günahmidir 3. 3
  Kayıtsız Üye
  35 gunlük kurtajın gunahıçoçuk aldirmanin günahi nedir,  çocuk aldırmanın günahı,  çoçuk aldırmanın günahları,  kürtajın günahı nedir,  40 günlük cenini kürtajla aldırmanın hükmü nedir,  40 günden önce kürtaj günah mı,  kürtajın günahı