islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Mut’a nikahı caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mut’a nikahı caiz midir?

  Reklam
  Mut’a nikahı caiz midir?


  Mut’a nikahı: Ücret mukabilinde belli bir süre için bir kadınla evlenmektir. Mut’a nikahı, cahiliyet döneminde mübah olduğu gibi İslam’ın ilk döneminde de mübahtı. Daha sonra şu hadis-i şerif ile yasaklanmıştır: “Ey insanlar! Muhakkak ki ben size kadınlarla mut’a yapmanız hususunda izin vermiştim. Lakin Allah bunu kıyamete kadar haram kılmıştır. Artık kimin yanında mut’a yaptığı bir kadın varsa, onun yolunu açsın ve ona verdiğinden bir şey almasın.

  Mut’a nikahının haram olduğu konusunda dört mezhepte ittifak vardır. Bu nikaha sadece Râfiziler ile Şiiler helal demektedirler. Ehl-i sünnet âlimleri, mut’a nikahının haram olduğunu Kuran’dan ve sünnetten delillerle kati bir şekilde ispat etmişlerdir.


  Paylaş
  Mut’a nikahı caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  mut'a nikahının ne olduğunu inanın bilmiyordum,bu sayede öğrendim teşekkürr ederim kardeşim allahım razı olsun sizden..muta nikahı caiz mi,  muta nikahı dinen caiz midir,  islamda muta nikahı,  hanefi mezhebinde muta nikahı,  muta nikahı caizmidir,  muta nikahı hanefi mezhebi,  muta nikahi caiz mi