islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Sahih halvet nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sahih halvet nedir?

  Reklam
  Sahih halvet nedir?


  Sahih halvet: Eşlerin, sahih olan nikah aktinden sonra kapısı kapalı ev veya oda gibi başkalarının kendilerini görmeyeceklerinden emin olabilecekleri bir yerde beraber olmaları ve baş başa kalmalarıdır. Eğer beraber olma, bir caddede, yolda, mescitte, perdesi olmayan bir yerde, kapısı ve pencereleri açık bir evde olursa halvet gerçekleşmez. Ayrıca sahih halvetin gerçekleşmesi için şer’i, hissi ve tabii bir engelin de bulunmama şartı aranır.

  Hissi engel: Eşlerin birinde, cinsi organında ilişkiyi engelleyici bir hastalığın olmasıdır. Mesela cinsi organı kesik bir adamla baş başa bir evde kalmakla halvet gerçekleşmez.

  Tabii engel: Yanlarında akıllı üçüncü bir şahsın bulunması gibi tabiatı itibariyle nefsi ilişkiden alıkoyan durumlardır. Buna göre, yanlarında mümeyyiz bir çocuk, uyuyan biri veya kör bile olsa, halvet gerçekleşmez. Mümeyyiz olmayan, deli veya baygın biri varsa halvet sahihtir.

  Şer’i engel: Mescitte, hayız ve nifas halinde, ihramlıyken, oruçlu iken erkek ve kadının baş başa kalmalarıyla halvet gerçekleşmez.
  Nikahtan sonra zifaf olmasa dahi sahih halvet gerçekleşirse, kadın mehrini tam olarak almaya hak kazanır.


  Paylaş
  Sahih halvet nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkek ve kızın nikahı gerçekleştikten sonra kapalı ve hiç kimsenin kendilerini göremeyecekleri yerde baş başa kalmaları ve evlenmelerini ifade eder.sahih halvet,  sahih halvet nedir,  halvet nedir,  halvet ne demek,  sahih halvet ne demek,  islamda halvet nedir,  sahih halvet ne dir