islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Nikah aktinde icap ve kabulün hangi siga ile yapılması lazımdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nikah aktinde icap ve kabulün hangi siga ile yapılması lazımdır?

  Reklam
  Nikah aktinde icap ve kabulün hangi siga ile yapılması lazımdır?


  Nikah aktinde icaptan maksat: Akit yapanlardan biri tarafından söylenen ilk sözdür. Mesela erkeğin kadına: “Senin ile nikahlandım” sözü, bir icaptır.

  Kabulden maksat ise: Öbür taraftan ikinci olarak söylenen sözdür. Mesela kadın da erkeğe: “Ben de seninle evlendim” dese, bu bir kabuldür. Demek evlenen kişilerden evvelinin sözü icap, sonrakinin sözü ise kabuldür.

  Fıkıh âlimleri, evlilik aktinin geçmiş zaman sigasıyla yapılmasında ittifak etmişlerdir. Buna göre, kadının velisi erkeğe: “Şu kadar mehirle kızımı seninle evlendirdim” der. Koca olacak şahıs da: “Kabul ettim” veya “Razı oldum” der. Artık bu ifadeyle kastedilen aktin o anda yapılmasıdır.


  Paylaş
  Nikah aktinde icap ve kabulün hangi siga ile yapılması lazımdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikah gerçekleştikten sonra erkeğin kızla evlendiğini dille beyan etmesi ve kızın da onunla evlendiğini söyleyerek kabul ettiğini söylemesidir. Kızın babası ile erkeğin mehir konusunda anlaştıklarını belirten sözler söylerler.nikah icap ve kabul,  icap kabul nikah,  icap kabul siga