islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Evlilikte namaz şartı aranmalı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlilikte namaz şartı aranmalı mı?

  Reklam
  Ben İslâm'ı yaşamaya çalışan, emir ve yasaklara dikkat eden, 27 yaşında bir kızım.
  Evlilik için karşı taraftan namaz şartım var ama bunu da bulamadım. Çıkan kısmetler de "Kılmıyorum ama kılarım, falan" diyorlar. Bu duruma gönlüm el vermiyor, riske girmek istemiyorum ama evlilik için ne kadar daha bekleyebilirim? Zaman zaman aklım çok karışıyor. Namaz olmazsa olmazım, ama böyle biriyle bir araya gelemedim. Neler tavsiye edersiniz? (Rumuz: Dava ve Umut)
  Denklik ve uyum evlilikte çok önemlidir.Bu konuda en önde gelen de inanç beraberliğidir. İnanç denkliği olmazsa, evlilik aksar, çok geçmeden bir çileye dönüşür.
  Siz namaz kılan birisiyle evlenmek istiyorsunuz. Bu zamana kadar namazla arası iyi olmayan bir insanın, evlendikten sonra namazla barışık olması, Allah'tan ümit kesilmez, ama çok zayıf bir ihtimaldir.
  Bunun için "riske girmemekte" haklısınız, hiç acele etmeyin. "Namaz olmazsa olmazım" dediğinize göre, namaz olmazsa başka bir şey aramamanız normal...
  Çünkü inanan bir insanda imandan sonra bulunması ve aranması gereken ilk şart namazdır. İslam'ın kesin bir emri olan, Kur'ân'da 100'e yakın yerde geçen ve kulluğun esası olan bir ibadet bir insanda aksıyorsa, İslam'ın diğer emirlerinin ve yasaklarının aksaması, gerilemesi de söz konusudur.
  Peygamberimiz evlilikte adayda bulunması gereken şartları belirlerken, güzellik/yakışıklılık, gelir durumu, bilinen/temiz bir aileden gelmesi, ahlak ve karakter sahibi olmasını sayar, en sonunda da dini hayatın yeterli olmasını gerekli görür.
  Bir hadis-i şerifte de "Kızını fasık birisine veren kişi, kızıyla ilgisini kesmiş ve onu ateşe at­mıştır" buyurarak, evlilikte dini hayatın önemine dikkat çeker.
  Sizin gibi namazı önceleyen ve namazı ön şart olarak gören insanların evlilik hayatlarının sürekli ve devamlı olabilmesi başka türlü düşünülemez ve yaşaması da zordur.
  Allah her insana niyetine göre muamele eder, niyetine göre arzu ettiği adayları karşısına çıkar. Burada önemli olan vesveseye kapılmamanız, kendinizi bir boşluğa atmamanız, daha sonra telafi edemeyeceğiniz, geri dönüşü olmayan bir girişimde bulunmamanızdır.
  Ahzab Suresi'nin 35. âyetinde Kur'ân'ın istediği insan tipi tanımlanırken, "Müslümün erkekler ve Müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar" eşitlemesinin ardından, "Allah'ın emirlerine itaat eden erkekler ve kadınlar" birlikteliği yer alır ki, karı koca arasında gerçek denkliğin, eşitliğin ve her ikisinde de olması gereken birlikteliğin Allah'a yakınlık derecesinde aranması şartına işaret edilir.
  Zaten gerçek mutluluk, ailede aranan huzur manevi paylaşımın öne çıkarılmasıyla temin edilir. Başka türlü düşünceler ve beklentiler hayata bir tat ve lezzet katacak değildir.
  Evleneceğim kızla nasıl görüşeyim?
  "Mahremiyet Okulu" serisinin 1. kitabını okudum ve hayatımda önemli değişikliklere yol açtı, açmaya da devam ediyor. Sorum şu olacak size: Babamın yakın bir dostunun kızı var. Aileme uyabilecek, kapanmayı düşünen, üniversitede okuyan bir kız. Kendisini beğeniyorum, ancak pek görüşme fırsatımız yok. Kendisiyle irtibata geçmek istiyorum ancak bu işi aileler bilsin istiyorum. Böyle bir durumda babamla dostluklarının zarar görmesini istemiyorum. Bu kızla iki tarafı kırmadan nasıl görüşmeliyim? Babama mı söylemeliyim, yoksa kendim mi ulaşmaya çalışmalıyım? (Rumuz: Koç)
  Evlenmeyi düşündüğünüz kıza bir şekilde kendiniz ulaşıp fikrini, düşüncesini öğrenebilirsiniz, ama en sağlıklı olanı, babanıza açmaya çekiniyorsanız, niyetinizi annenize açmanızdır, anneniz devreye girerek babanızla konuşmasıdır.
  Aksi halde mesele daha teşebbüse geçmeden ve olgunlaşmadan hatta başlamadan bitebilir; siz de üzülebilirsiniz.
  Kalıcı, sürekli ve sağlıklı evlilikler, başta anne ve baba olmak üzere ailenin ve yakınların desteği, yardımı alınarak, onların katılımı ve katkısı sağlanarak yapılan evliliklerdir.
  Fakat henüz teşebbüse geçmeden önce, gelir ve eğitim durumunuz gibi hususlarda aranızdaki denklik ve uyumu gözden geçirin. Böylece kızın sizi baştan reddetmemesini temin etmiş olursunuz.  Yazar:
  Mehmet Paksu


  Paylaş
  Evlilikte namaz şartı aranmalı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evlilikte sadece namaz değil kişinin imanlı olması peygamberimizin öğütüdür. Peygamberimiz hadisi şerifinde imanlı birini gördüğünüzde onu kaçırmayın buyurmuştur.iyi insan olmak için namaz şart mı,  namaz kılmadığım için evlenmiyor