islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Gizli nikah caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gizli nikah caiz midir?

  Reklam
  Resmi nikah olmadan, dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından, dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

  Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

  Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

  Bir kadın ve erkek aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar -Hanefi mezhebine göre- karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor:
  - "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım?.."
  - " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim, zina sayılır mı?" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda telafisi imkansız olaylar olabiliyor.

  Bu nedenlerle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

  S.İ.E  Paylaş
  Gizli nikah caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikahın sahih olması için anne ve babanın izni ve haberinin olması gerekmektedir. Ayrıca nikahın ilan edilmesi yani islama uygun düğünün yapılması gerekmektedir.