islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Hz. Muhammed (sav) kimlerin nikahını kıymıştır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Muhammed (sav) kimlerin nikahını kıymıştır?

  Reklam
  İslam’da prensip olarak nikah akdini kıymak kadının velisine aittir. Peygamberimiz (a.s.m) de bütün müminlerin velisi olması hasebiyle bazen nikahları kıymıştır. Nitekim, kaynaklarda Hz. Peygamber (a.s.m)’in bazı kimseleri evlendirdiği, nikahlarını kıydığına dair bilgiler vardır.

  Ancak nikahı kıyılan kişilerin isimleri verilmemiştir. Çünkü, kaynakların maksadı, nikahın şeklinin sünnette nasıl olduğunu belirtmektir, yoksa kimin nikahının kıyıldığı değildir. Bu sebeple biz de genel olarak konuyla ilgili birkaç misal vermekte fayda mülahaza etmekteyiz:

  Hz. Peygamber (a.s.m)’in Hz. Ali (ra) ile Hz. Fatıma (r.anha)’nın nikahını kıymıştır.

  Ukbe b. Amir anlatıyor: Resulullah (a.s.m) bir adama, “Seni falanca kadınla evlendireyim mi; ister misin?” diye sordu, adam “Evet” dedi. Kadına da “Seni filan erkekle evlendireyim mi; ister misin?” diye sordu. Kadın da “Evet” diye cevap verince ikisini evlendirdi/nikahlarını kıydı...” (Neylu’l-Evtar, 6/544)

  İsmail b. İbrahim’in bildirdiğine göre, Benî Süleym kabilesinden bir adam şöyle dedi: “Ben Hz. Peygamber (a.s.m)’den Abdulmuttalib’in kızı Ümame’yi istedim. O da beni onunla evlendirip nikahlarımı kıydı. (a.g.e, 6/542)

  S.İ.E


  Paylaş
  Hz. Muhammed (sav) kimlerin nikahını kıymıştır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz nikahlarını kıymadaki amacı nikahın kıyılış şeklini göstermektir. Peygamber efendimizin yaptı her türlü davranışında müslümanlara örnek olmak vardır.