islamda Aile ve Evliliğe Hazırlık Forumundan Nişanlı çiftler !!! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nişanlı çiftler !!!

  Reklam
  Nişan; birbiriyle evlenmeye namzet olanların evlilik için karşılıklı söz vermesidir. Nikah değildir. Nikah akdi yapılmadan müstakbel eşler birbirine helal olmazlar.

  Erkek evlenmeyi düşündüğü kadına bakabilir. Bir hadiste: "Ona bak, zira bakmak evliliğin uyumlu olmasını temin eder" buyrulmakla, daha sonra çıkabilecek tatsızlıklar başından önlenmektedir. (İbn-i Mace, Tirmizi)

  Nişan, nikâh değildir. Nikâh olmadığı içindir ki, nişanlı gençler birbirlerinin yabancısı ve namahremidirler. Herhangi bir yabancı ne ise bunlar da birbirleri için aynıdırlar. Bu bakımdan, nişanlı gençler, yanlarında üçüncü kimse bulunmadan yapayalnız başbaşa kalamaz, iki ikiye çarşıda gezip tozamazlar. Resûl-i Ekrem Efendimiz bir kadının yabancı bir erkekle iki ikiye başbaşa kalmalarını yasaklamış, bunların üçüncülerinin şeytan olacağını haber vermişlerdir.

  Kaldıki, nişan hiçbir zaman tarafları bağlayan anlaşma değeri de taşımaz. Bu esnada bir anlaşmazlık çıkabilir, birbirlerinin hoşa gitmeyen taraflarına şahit olup vaz geçebilirler. Böyle bir ayrılmada taraflar yapayalnız kalmışlarsa mahzur daha da çoğalır, ihlâl ettikleri mahremiyet yüzünden bilhassa kız tarafının itibarı aşağı düşebilir.

  Bu mevzuda âile büyükleri titiz olmalı, büyük bir pişmanlığa sebeb olacak hatanın doğabileceği ihtimalini uzak görmemelidirler.  Paylaş
  Nişanlı çiftler !!! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bir kimse diğerinin elini yüzünü görmeden nasıl evlenecek? böylesine büyük bir karar braber yaşanmadan verilir mi? ne erkekler var ki, kaba saba, ne kadınlar var ki görgüsüz. hem ten uyuşmazlığı varsa ne olacak? kadınları al bu adam senin kocan sana herşeyi yapacak sen susacaksın dersek o asıl cehennem azabını o zaman yaşamaz mı? fransız düşünür sartre demiş ya, cehennem asıl başkalarıdır diye?nişanlı çiftler nasıl görüşür