Çeyiz Dünyası ve Ev Dekorasyonu Forumundan Evi dekore etmeden önce ne yapmak gerek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evi dekore etmeden önce ne yapmak gerek

  Reklam
  Evi dekore etmeden önce ne yapmak gerek
  Evinizi dekore etmeden önce ne yapmamanız gerektiğini bilmek, ne yapmanız gerektiğini anlamanın ilk adımıdır. Örneğin küçük mutfağınızı daha da küçük göstermek istemiyorsanız, koyu renk dolap kullanmayın.

  Yüksek mimar Sera Arıkan ve mimar Tanya Ildıroğlu, evinizi dekore ederken yapmamanız gereken hataları anlattı... Planlamaya dikkat etmeyen ve öncelikli ihtiyaçları göz önüne almayan bir yerleşim, zamanla burada yaşayanların kendilerini rahatsız hissetmesine ve ortamı benimsememesine yol açar.

  • Küçük bir mutfakta yapılacak dekorasyon hatası, dolap kapaklarında koyu renkler kullanmaktır. Bu, alanı daha sıkışık ve boğucu yapar.*

  GİRİŞE DİKKAT!
  • Giriş holleri genellikle geçiş mekanları olarak değerlendirilir. Halbuki girişler evin kimliği hakkında ipucu veren önemli karşılama mekanlarıdır. Ayakkabıların ve vestiyerin gelişigüzel konumlandığı, depo gibi görünen holler hatalıdır.

  • Salonlardaki oturma grubunun televizyon etrafına yerleştirilmesi hatadır. Salonlar samimi sohbet ortamı yaratmalıdır. Küçük mekanlarda televizyon, salonun en önemli objesi olmamalıdır.
  • Yaşam alanlarında koltukların duvar boyunca ve duvara yapışık dizildiğini görürüz. Halbuki salonda birbirinden farklı oturma grupları oluşturulmalıdır. Koltuklardan bazıları duvara yakın, bazıları da uzağa yerleştirilebilir.
  • Yemek bölümlerinde alan yeterli olmadığı halde, çok yer kaplayan koyu renkte yemek masaları, sandalyeler ve büfeler kullanmak bir dekorasyon hatasıdır.*

  FLORASAN KULLANMAYIN
  • Yatak odaları içindeki çalışma mekanları; bilgisayar, faks gibi elektronik aletlerin yaydıkları manyetik alan nedeniyle zararlıdır. Buradaki kitaplıklar toz tutacağından alerjik bünyeler için sakıncalıdır.

  • Evde beyaz ışık ve florasan lambaları kullanmak doğru değildir. Sarı ışık kullanmaya çalışmanızda fayda var.

  • Showroom'lardan seçilen ürünlerin hacmi doğru algılanmadığından ve takım bozulmak istenmediğinden, ev, ölçeğiyle bağdaşmayan mobilyalarla dolar.
  • Renk kullanımı riskli bir konudur. Bir mekanda dörtten fazla renk kullanımı kaos yaratır. İlle de fazla renk kullanacağım diyorsanız, birbirinin tonu olan renklere yönelin. (House Beautiful)*

  Küçük alanlarda kayar kapı kullanın*
  • Küçük mekanlarda kanatlı kapı kullanmak kullanım alanını azaltacaktır. Özellikle açık renklerde veya şeffaf 'kayar' kapıları seçin.

  • Giriş kapısı, pencereler ve balkon kapısı arasında trafik alanı oluşur. Mobilyaları bu hatta yerleştirmek hatalıdır.

  • Duvara dekoratif tabak asarken sayılarını az tutmak, cılız bir algı yaratır. Miktarı ne kadar çok tutarsanız, o kadar etkili olur.

  • Eşyalar yerleştirilirken pencereye yakın kısımlarda hacimli mobilyalara yer vermek, odayı olduğundan küçük algılatır; içeriye sağlıklı ışık girmesini de engeller.
  Renkler evinize pencereden girecek*
  Dünyaca ünlü perde ve duvar kağıdı markalarını Türkiye'ye getiren Homteks'in ilkbahar kumaş koleksiyonunda; cart yeşil, mavi ve sarı renkler revaçta. Ayrıca üç boyutlu kadife kumaşların yanı sıra hafif çiçek motifleri de bahar perdelerinde göze çarpıyor.*

  Kendi işinizi kendiniz yapın (Amatörler İçin)
  Kendi işinizi kendiniz yapmayı seviyorsanız, Bosch'un, amatör kullanıcılar için geliştirdiği elektrikli ev aletleri tam size göre. Elektrikli planya PHO 3100, işleri pratik hale getiriyor. PHO 3100'ün büyük topuzu ile hassas kesme derinliği ayarı da elde edilebiliyor.  Paylaş
  Evi dekore etmeden önce ne yapmak gerek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evin dekorundan önce bir evin dekoru için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Kişi kendi dekorunu tasarladıktan sonra hazırlıkla başlamalı.