Din Ve İman Bölümü ve Esma-ül Hüsna (Allah c.c isimleri) Forumundan esmaül hüsna duaları - Ya Şehîd ismiyle dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  esmaül hüsna duaları - Ya Şehîd ismiyle dua

  Reklam
  esmaül hüsna duaları - Ya Şehîd ismiyle dua

  Ya Şehîd: Her şeye şahit olan, kendisinden hiçbir şey saklanamayan, hiçbir şeyi unutmayandır.

  Bismihi,

  Allah'ım,

  En sevgili, ey sevgili,

  Ya Şehîd,

  En yüce tanık. Ey her şeyi görüp gözetleyen Rabbim,

  Mevsim güz, aylardan ramazan, gecelerden bir gece… Yollara çıkmış seni arıyorum hasretle. Yüreğimin vadisinde bir yer arıyorum, beni sana getiresi. Ruhumun kuytuları kış kıyamet içinde, gözlerim sağanak sağanak sana yağıyor. Acı bir melalin ağırlığı demir atmış içimin rıhtımlarına. Zincirlere vurulmuşum. Dağlarıma kar yağıyor, gözlerimin sisi kapatmış ufuklarımı, ellerim alnımda sayıklıyorum.

  Şahidim sensin, Allah'ım,

  Umudum sen, güvendiğim sen, taptığım sen, inandığım sadece sensin.

  Yüreğim kesretin işgali altında, kurtar beni ey Şehîd!

  Beni engin denizlerine al, kurtar beni yalnızlığımdan…

  Allah'ım,

  Ey yüce tanık,

  En Sevgili, Rabbim,

  Yorgunum ve yenilmişim.Karanlık denizlerin dibinde ölü yosunlara tutunmuşum, vurgun yemişim. Bütün gemileri kaçırmışım, bir başıma kalakalmışım engin Ummanlarda. İhtiyar zamanlar beni bir başıma koymuş, unutmuş.Ürkek ceylanların hüznü vurmuş yüreğime, ağlamalar avutmuş kalbimi, tükenmişim. Bütün sırlarımı çıkınlamış, düğüm üstüne düğüm atmışım, saklamışım bütün gizlerimi, kapatmışım kendimi bütün aydınlıklara…Şimdi önümde kapkaranlık duvarlar, sırtımda insan yüklü dağlar var.Beli bükülmüş bir karanlık duvarın önünden pişmanlığım dile gelmiş beni söylüyor, beni anlatıyor, beni ihbar ediyor.

  Şüphesiz senden gizlimiz saklımız yoktur.

  Sen görensin, her şeye şahit olan, unutmayansın.

  Acılarımın en büyük tanığı sensin.

  Umudum sen, güvendiğim sen, taptığım sen, inandığım sadece sensin.

  Senin huzurlu kalene sığınıyorum, kabul eyle Ey Şehîd,

  Beni şefkatinle sar, merhametinle uyut, kurtar beni kederimden…


  Allah'ım,

  En sevgili, ey sevgili,

  Ya Şehîd,

  Bir seher vaktinde alıyorum başımı sana geliyorum, terk ediyorum bütün dar sokakları, çıkıyorum terse akan bu ırmağın yatağından.Caddeler insan kaynıyor,evler insan yığını. Kıyameti hatırlatıyor, bütün gördüğüm evler. Bütün ayaklar telaş içinde bir yerlere koşturuyor, bağırıyor, çağırıyor bıkmayası. Ürküyorum bu sığ kalabalıklardan, uzaklaşıyorum…Bütün bahçeler işgal altında. Evler taşımıyor bu kadar ağırlığı. Odalar dar, tavanlar basık, avlular çiçeksiz. Her şey bir kıymık gibi batıyor ruhuma.Bu şehirde her şey bana yabancı. Oturduğum ev, konuştuğum insanlar, yaslandığım ağaç, içtiğim su… Bu emanet hayatın bir taraflarını bırakmışım, ne yandan tutsam elime geliyor Rabbim! Granit duvarları andıran yüreklerin içinde yokum bundan böyle, yokum ısıtmayan duvarların içinde.

  Sendeyim bundan gayrı, senin ülkenin yollarındayım…

  Bu diyarda bıraktım bütün bildiklerimi, bilmediklerimden çıkararak…

  Senin ülkene sığındım kabul eyle Ya Şehîd,

  Halimiz, ahvalimiz sana ayandır,

  Sensin şahidimiz…

  Ya Şehîd,

  Allah'ım,

  Bir yemin var aramızda kadim zamanlardan kalma. Sözümü unutmuş olsam da, soğuk ülkelere yolumu düşürsem de, bütün gidişlerim sanadır, bütün yanılmalarım, bütün günahlarım, bütün cehlim, bütün arsızlığım bilmediğimdendir. Bilseydim yapmazdım, unutmazdım, bile bile ateşlere atmazdım zavallı yüreğimi. Şimdi insafsız bir cehennemde sana yalvarıyorum, af gelmezse senin ülkenden, beni çekip almazsan çıkmazdayım…

  Ey her şeyi bilen, gören, gözetleyip takip eden Sevgili,

  Ey Gafur, Ey Vedud, Ey Mecîd, Ey Şehîd,

  Şüphesiz senin her şeye gücün yeter…

  Beni affet, beni arıt, durut,

  Beni sevdiklerine kat…

  Rabbim,

  Allah'ım,

  Ya Şehîd,

  Vakit seheri gösterirken, senin huzurunda el açmış yalvarıyorum. Bütün renkler ayağa kalkıyor yeni baştan, gecenin yüzü soluyor, gün can kesiliyor… Oysa ben hala ölgünüm, solgunum, kederlerdeyim. Ruhumun vadilerine kar yağıyor, işgal altındayım.Bütün yollar kapanmış, geçit vermiyor içine düştüğüm hüznün girdapları.Hüzzam duygular fethetmiş yüreğimi. Ruhumun esrarında mutlak sözü söyleyecek umutlar gizli. Havf ve recâ arasında med ceziri yaşıyor gönlüm.

  Ey bize son sözü muştulayan Rabbim,

  Ey her şeyimizi bilen, gözetleyip şahit olan Allah'ım,

  Şahdamarımızdan fısılda, rahmet et, bizi şefkatinle sar…

  Kudretinle onar, merhametinle arıt, durut Ya Şefîk…

  En yüce tanık. Her şeyi görüp gözetleyen Ya Şehîd,

  Kurtar bizi kendimizden!

  Amin  Meryem Aybike Sinan
  Esmâü'l Hüsnâ Yazıları (51)

  Paylaş
  esmaül hüsna duaları - Ya Şehîd ismiyle dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  En güzel dualar Allahu tealanın isimleri ile edilen dualardır. Allahu tealanın isimlerini zikrederek edilen dualar Allahu tealanın yüceliğini de kabul etmiş sayılmaktadır.