Din Ve İman Bölümü ve Esma-ül Hüsna (Allah c.c isimleri) Forumundan Kur'an daki isim ve fiiller Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'an daki isim ve fiiller

  Reklam
  kur'an da Allah'a izafe edilen fiillerden isim türetmenin baştan beri bir usulu ortaya konmamıştır.bu tavır bu konuda kaçınılması zor bir keyfiliğe kapı aralamıştır.çünkü kur'an da Allah'a izafe edilen fiillerden isim türetmek caizse bu bütün ilahi fiiller için geçerli olmalıdır.bu durumda 8:30 da ENFAL 30. Hatırla ki, kâfirler seni tutup bağlamaları veya öldürmeleri yahut seni (yurdundan) çıkarmaları için sana tuzak kuruyorlardı. Onlar (sana) tuzak kurarlarken Allah da (onlara) tuzak kuruyordu. Çünkü Allah tuzak kuranların en iyisidir. "tuzak kurar" filine bakarak Allah'a el-makir (tuzak kurar),4:142 deki "hile yaptı" fiiline bakarak al hadı (hile yapan),NİSA 142.Şu bir gerçek ki, ikiyüzlüler hileler düzerek Allah’ı aldatmaya uğraşıyorlar. Ama Allah da onları aldatıyor.Onlar namaza kalktıklarında tembel-miskin bir halde kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Onlar Allah’ı çok az hatırlarlar. 20,131 deki, "sınayalım-fitneye sokalım" TÂHÂ 131. Sakın, kendilerini denemek için onlardan bir kesimi faydalandırdığımız dünya hayatının çekiciliğine gözlerini dikme! Rabbinin nimeti hem daha hayırlı, hem de daha süreklidir. fiilinden yola çıkarak el-fatin "fitneye sokan" , 13:27 de "saptırır" fiilinden yola çıkarak el-mudil "saptıran" , öldürdü-öldürsün fiilinden yola çıkarak el-katil "öldüren" , kıldı fiilinden yola çıkarak el-cail "kılan" , azap eder fiilinden yola çıkarak el-muazzib "azab edici" , attı fiiline bakarak el-rami "atıcı" gibi isimler vermek gerekirdi.oysaki bunlar Allah için caiz değildir.eğer buna "fiillerden Allah için caiz olan isimler türetilir,caiz olmayan türetilmez" gibi bir itiraz yönetilirse bu durumda Allah için caiz olanla olmayanı kim belirleyecek?? sorusu akla gelir.
  oysa ki kur'an ın uslubu bu konuda yol göstericidir.mesela şu ayette olduğu gibi;"inne ibadi:inni ene'l-gafurun rahim" ve "enne azabi ve hüve'l-azabu'l-elim" kullarıma gelince :muhakkak ben sonsuz bağış sahibiyim(ğafur) ,sınırsız rahmet kaynağıyım (rahim),birde azabım var ki, işte o pek şiddetli çok can yakıcıdır. (15:49-50)


  ALLAH-m.islamoğlu


  Paylaş
  Kur'an daki isim ve fiiller Mumine Forum

 2. 2
  kul
  Reklam
  çok güzel bir tespit ve yazı olmuş rabbi razı olsun.
  kuranı kerimde her sorunun muhakki bir yanıtı var. şüphe edenler kendi çıkarları için ve insanların akıllarına şürhe düşürmek için karışıklık çıkartılar.kurandaki fiiller,  kurandan fııller,  kuranda fiiller,  Kuranda iyi fiiller,  kuranda fiillerin sahibi benim