Din Ve İman Bölümü ve Esma-ül Hüsna (Allah c.c isimleri) Forumundan esma-ül hüsna nedir ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  esma-ül hüsna nedir ?

  Reklam
  esma-ül hüsna nedir ?

  Esma-i Hüsna Allahın güzel isimleri demektir. Bir ayet-i kerimede En güzel isimler Onundur Allahındır (el-Haşr, 24) buyurulmaktadır. Diğer bir âyette de en güzel isimlerin Allaha ait olduğu belirtildikten sonra bu isimlerle dua edilmesi tavsiye olunmaktadır
  Allahın isimleri tevkifîdir. Yani Allah hakkıanda ancak ayet ve hadîslerde zikri geçen ve söylenmesine izin verilmiş olan isimler kullanılabilir. Rastgele isim izafe edilemez.
  Esma-i Husna ile ilgili olarak Buharî ve Müslimde Allahın 99 ismi vardır. Kim bunları ezberlerse îman eder ve ezbere sayarsa Cennete girer buyurulmuştur. Tirmizî İbn-i Hibban ve Hakimin bu konudaki rivayeti ise şöyledir Kim bunları Esma-i Husnayı manalarını anlayarak sayar bunlarla Allahı zikrederse Cennete girer.
  Şah-ı Nakşıbend Hz.leri bu hadîsle ilgili olarak buyurur ki Bu hadîs-i şerîfteki Ahsa kelimesinin bir manası saymaktır. Diğer bir mânası ise bu ism-i şerîfleri öğrenip bilmektir. Bir manası da, bu esma-i şerîfin mucibince amel etmektir. Mesela Rezzak ismini söylediği zaman, rızkı için asla endişe etmemeli. Mütekebbir ismini söyleyince Allahü Tealanın azametini ve kibriyasını düşünmelidir.


  Paylaş
  esma-ül hüsna nedir ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Esma-ül hüsna Allahu tealanın isimleri anlamına gelmektedir. İsimleri güzel olduğu gibi aynı zamanda da anlamlı olması bakımından da önemlidir. Allahu tealanın özelliklerini yansıtmaktadırlar.esmaül hüsna nedir,  esma-ül hüsna nedir,  esmaül hüsna nedir araştır