Din Ve İman Bölümü ve Esma-ül Hüsna (Allah c.c isimleri) Forumundan EL-KÂFi (c.c.) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  EL-KÂFi (c.c.)

  Reklam
  EL-KÂFi(c.c.)  Yeterli, varligi mevcudatin bütün ihtiyaçlarina yeten.
  Allah, kuluna yeterli degil mi? Seni O’ndan baskalariyla korkutuyorlar. Allah, kimi saptirirsa, artik onun için bir yol gösterici yoktur.
  (Zümer Suresi, 36)
  Allah’a kesin bilgiyle iman etmeyen insanlar için yeryüzünde korku duyacaklari pek çok olay ve varlik mevcuttur. Kimi insanlardan gelebilecek zararlardan korkar, kimi doga olaylarindan, kimi elindeki mallarin yok olmasindan, kimi sevdigi bir yakinini kaybetmekten .
  Oysa Allah kesin bilgiyle iman eden insanlara Kuran’da söyle seslenmistir: “Eger kesin bir bilgiyle inaniyorsaniz (Allah), göklerin, yerin ve bu ikisi arasinda bulunanlarin Rabbidir. O’ndan baska ilah yoktur; diriltir ve öldürür. Sizin de Rabbinizdir, geçmis atalarinizin da Rabbidir.” (Duhan Suresi, 7-8)
  Ayette de bildirildigi gibi göklerde ve yerde tek ilah Allah’tir. Müminler bilirler ki O’ndan baska hiçbir varlik kendilerine bir zarar vermeye veya bir yarar saglamaya güç yetiremez. Eger bir zorlukla karsilasirlarsa Allah’a yönelip dönerler ve O’nun kendilerine yardim edecegini, dualarina icabet edecegini bilirler. Ve asla Allah’tan baskasindan bir yardim, bir fayda ummazlar. Çünkü yeryüzünde tek güç sahibi olan O’dur ve hiçbir varligin O’nun dilemesi disinda bir zarar verme veya fayda getirme kabiliyeti yoktur. Dolayisiyla gerçekten iman eden bir insan için Allah yardim dilenecek, korkulacak tek makamdir. Nitekim yukaridaki ayette ‘Allah kuluna yeterli degil mi?’ sorusundan sonraki ayetler söyle devam eder:
  Allah, kimi hidayete erdirirse, onun için bir saptirici yoktur. Allah, intikam sahibi, güçlü ve üstün olan degil midir? De ki: “Gördünüz mü-haber verin; Allah’tan baska taptiklariniz, eger Allah bana bir zarar dileyecek olsa, O’nun zararini kaldirabilirler mi? Ya da bana bir rahmet vermeyi istese, O’nun rahmetini tutup-önleyebilecekler mi” De ki: “Allah, bana yeter .
  (Zümer Suresi, 37-38)  Paylaş
  EL-KÂFi (c.c.) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  selamun aleykum rabbim bizlere yeter ALLAH C.C RAZI OLSUNya kafi esması,  esmaül hüsna ya kafi,  EL KAFI,  el kafi anlamı,  el kafi esması,  kafi esması,  el kafi esmasi