Din Ve İman Bölümü ve Esma-ül Hüsna (Allah c.c isimleri) Forumundan Eş-Şafi ismi celili ne anlama gelmektedir. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Eş-Şafi ismi celili ne anlama gelmektedir.

  Reklam
  Eş-Şafi ismi celili ne anlama gelmektedir.

  Eş-Şafi: Hastalara şifa veren Allah.

  Şafii ismi ile Allah (cc) insanın maddi ve manevi hastalıklarına şifa verir.

  Hastalandığım zaman bana şifa veren O'dur;" (Şuara Suresi, 80)

  İnsanın acizliğini kavradığı ve ne kadar muhtaç konumda olduğunu en çok fark ettiği anlardan biri şüphesiz hasta olduğu andır. Her hastalığın kişi üzerinde meydana getirdiği bedensel ve ruhsal etkiler birbirinden çok farklıdır. Ancak hepsi hikmetli bir yaratılışın delilidir. Gözle bile görülemeyen bir virüsün insanı tanınmayacak hale sokması, vücuda giren bir mikrobun kimi zaman teşhis dahi edilememesi, Allah'ın gücünün en açık delillerindendir. Bilim adamlarının tek bir virüsü ortadan kaldırmak için yaptıkları deneyler, araştırmalar Allah'ın yaratmadaki üstünlüğünü gözler önüne serer.

  Hastalığı veren Allah olduğu için bu hastalığın geçmesi de ancak Allah'ın dilemesi ile olur. Allah dilediği takdirde Şafi sıfatı ile verdiği hastalığı ortadan kaldırır. Nitekim Allah dilemedikçe tüm dünyanın doktorları, en gelişmiş teknolojik aygıtlar, keşfedilen en son ilaçlar biraraya gelse yine de o kişinin hastalığının iyileşmesi imkansızdır. Kullanılan ilaçların hepsi, hastalığın iyileşmesi için birer vesiledir. Eğer Allah dilerse uygulanan tedaviyi vesile kılarak kişinin iyileşmesine izin verir. Ne var ki Allah dilemedikçe çok basit gibi görünen bir hastalık dahi kişinin ölümüne sebebiyet verebilir.

  Bu durumda insanın yapması gereken, kendi aczinin yanında Rabbimiz'in sonsuz gücünü görebilmek ve sıkıntı içinde olduğu her an O'ndan yardım dilemektir. Hz. Eyüb'ün şeytan tarafından kendisine dokundurulan sıkıntı karşısında gösterdiği güzel ahlak, sabır ve tevekkül tüm müminlere örnek olmuştur. Allah onun duasına icabet etmiş ve onu bu sıkıntıdan kurtarmıştır. Hz. Eyüp ise sabretmenin ve yalnızca Allah'a yönelip dönmenin büyük ecrini almıştır.

  ..
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Eş-Şafi ismi celili ne anlama gelmektedir. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bende hz Eyüb as. duasını arz edeyim ...Yarabbim başıma dert geldi sen merhametlilerin en merhametlisisin ..ya şafi esmaül hüsna,  esmaül hüsna ya şafi anlamı,  esmaül hüsna şafi anlamı,  ya şafi esması,  eş şafi esmaül hüsna,  esmaül hüsna ya şafi,  esmaül hüsna şafi