islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Aile saadetini kazanmanın yolları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aile saadetini kazanmanın yolları

  Reklam
  Aile saadetini kazanmanın yolları
  Hekimoğlu İsmail
  Zaman Gazetesi, 21.01.2006

  İnsanlık denilen ve dünyanın dört bir yanına yayılan bu büyük ağacın çekirdeği ailedir. Neden “aile” üzerinde bu kadar çok duruyoruz?

  Çünkü bir aile en az iki kişiden oluşur. İnsan problem üreten bir mekanizmadır. Bu sebepten aile fertleri durup dururken problem üretirler ve ailenin huzurunu bozarlar. Aile fertleri fizik, kimya, astronomi bilebilir, ama aile huzuru nasıl temin edilir, bunu bilmeyebilirler veya beceremezler. Almanya'da bir kadın yanıma geldi. “Kocam beni bıraktı, Alman bir kadınla evlendi.” dedi. Dedim ki: “Kardeşim, sen de kadınsın o da kadın. Niye seni bırakıp onu alıyor? Bunu araştırdın mı?” “Hayır” dedi. Halbuki mesut olmak, ilim ve sanat işidir. İnsanlık tarihi boyunca mesut olanların sayısı çoktur. Demek ki bizim de mesut olma ihtimalimiz var. Yine bir gün bir hanım geldi dedi ki: “Kaynanam bana büyü yaptı, kocam beni sevmiyor. Ne yapayım?” Kendisine kalem kâğıt verdim, “yaz” dedim. Dedi ki, “Türkçe nuska olur mu?” “Allah her yazıyı bilir.” dedim ve yazdırdım.

  1- Kocanı tenkit etmeyeceksin.
  2- Çocuğunla meşgul olduğun kadar kocanla da meşgul olacaksın.
  3- Kocanın akrabalarına iyi davranacaksın.
  4- Dargın durmayacaksın.

  Dedi ki: “Ben bunları yapsam kocamla aram düzelir.” Kardeşim büyü müyü gibi lafları bırakın, yanlış hareketler büyüden daha kötüdür. Aile kavgaları daima basit şeylerden çıkar. Mesela çoraplarını atma, yemek hazır değil gibi basit şeyler kavgaya sebep olmaktadır. Büyüklerimiz derdi ki, eşlerden biri taş ise diğeri toprak olmalı. Allah'ın rahmetinden yani yağmurdan en çok faydalanan topraktır. Toprak gibi alçakgönüllü olan yağmura da vesile olur.
  Bir tanesi dedi ki: “Fedakârlıkların bütününü kadınlardan beklemeyin.” Fedakârlığı kadından beklemiyoruz, fazileti kadından bekliyoruz. Çünkü kadın anadır, bacıdır, baş tacıdır. Kız çocukları Allah'ın emanetidir. Aile saadeti en büyük hazinedir.
  “İlim çoğaldıkça gurur eksilir,
  Alim olan kendini bilmez bilir.”
  Aile fertleri birbirine üstünlük taslamamalı. Şeker çayda nasıl eriyor, ona tat veriyorsa aile üyeleri de aile bütünlüğü içinde öyle erimeli ve hayat tatlanmalı. Sarmaşık demiş ki: “Allah'ım ben çok zayıfım, ayakta duramıyorum.” Her sarmaşık bir ağaca sarılır, hayatlarını beraber devam ettirirler. Hayat yardımlaşmadır. Bulutun toprağa, toprağın ağaçlara, ağaçların canlılara yaptığı hizmeti düşünürsek hayatın yardımlaşma olduğu daha iyi anlaşılır.
  Hadis-i şerifte mealen şöyle buyruluyor: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Bunu aile planında düşünürsek, eşlerin en hayırlısı eşine faydalı olandır. Bir kadın kocası kendisinden razı olarak ölürse cennete girecektir. Kadın da kocasından memnunsa koca sevap alır. Çünkü Allah'ın emanetine sahip çıkmıştır.
  Bir ağaç, binlerce hücreden meydana gelir. Ağacın kökü, gövdesi, yaprakları, çiçekleri meyve için seferber olur. Bu fiili dua için Allah kocaman ağacı çekirdeğinin içine yerleştirir. Ağaç bir kitapsa çekirdekler o kitabın noktalarıdır. Her noktada kitap yeniden yazılmış. Hiçbir şey başıboş değildir. Bir ailede kavga varsa o ailede İslami anlayış çok noksandır. Kavgasız bir dünyayı herkese tavsiye ederiz. Duamız bu yöndedir.


  Paylaş
  Aile saadetini kazanmanın yolları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  dinimiz kadının erkeğin üzerindeki ve erkeğin kadın üzerindeki hakkından bahsetmiş ve birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğini belirtmiştir. Aile huzuru ancak bu şekilde tesis edilebilir.kocamla aramı nasıl düzeltebilirim,  eşimle aramı nasıl düzeltebilirim,  eşimle aramı nasıl düzeltirim,  kocamla aramı nasıl düzeltirim,  Kocamla aram nasıl düzelir,  aile saadeti nasıl sağlanır,  esimle arami nasil duzeltirim