islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Evlilikte Eşlerin İhtiyaçları Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlilikte Eşlerin İhtiyaçları Nelerdir?

  Reklam
  Evlilikte Eşlerin İhtiyaçları Nelerdir?

  Banu Şenyürek Özyön

  Evlilik, eşlerin karşılıklı fedakarlığı ve birbirlerinin ihtiyaçlarını gidermeleri temeli üzerinde kurulur. Bu yüzden her iki eşin de birbirlerinin ihtiyaçlarının farkında olması ve bu ihtiyaçların karşılandığı müşfik ve faal ortam oluşturmak için ellerinden geleni yapması büyük önem taşır.


  1- Sevgi ve güven: Eşlerin birbirini şartsız bir şekilde kabul etmeleri ve sevmeleri gerekir. Elbette bu, uygunsuz davranışlarının hoşgörüyle karşılanacağı anlamına gelmez.


  2- İlgi ve destek: Eşlerin birbirinin sıkıntılarıyla, başkalarıyla olan problemleriyle, yaptıkları iş ve faaliyetlerle ilgilenmeleri, zorluklarla başa çıkmayı kolaylaştıracaktır.


  3- Anne baba olma: Yine evlilikte anne baba olmak büyük önem taşır. Anne babalık büyük sorumluluk olduğu kadar, tadılması şart olan bir zevktir.


  4- Çocukları büyütme sorumluluğunu paylaşma: Eşler bu önemli sorumluluğu paylaşmalı ve ortak bir çalışma yürütmelidir. Anne, bu sorumluluğu tek başına üstlenmemelidir.


  5- Direk ve açık iletişim: İletişim, yani aile fertlerinin fikir ve duygu alışverişinde bulunmaları; birbirlerini anlamaları; problemlerini, üzüntü ve sevinçlerini birbirleriyle paylaşmaları büyük bir önem taşır.


  6- Şahsi serbestlik hakkı: Evli olan kişiler, kendi kimliklerini unutmamalı, belli bir ölçüde bağımsız olmalıdırlar. Pek çok çiftin ilişkisi, masallarda olan, herşeyi birlikte yapmalıyız efsanesi yüzünden teklemeye başlayabilir. Eşlerin kendilerine göre faaliyetleri, zevkleri olmalıdır.


  7- Düzen, uyum ve aile birliğinin devamı: Aile, kendisini hem dışarıdan, hem içeriden gelebilecek fiziki saldırılara karşı güvende hissetmeliyiz.


  8- Ailenin biraraya gelmesi: Ailenin morali, aile fertleri arasındaki temasın miktarına çok fazla bağlıdır. Yemek ve sohbet saatleri ailenin biraraya gelmesi için ideal fırsatlardır.


  9- Ev işlerinin sorumluluğunu paylaşma: Eve bakma, yalnızca anne babanın değil, herkesin sorumluluğundadır. Çocuklara evle ilgili sorumluluklar ne kadar erken verilirse, o kadar iyi olur.


  10- Manevi değerlere sahip çıkma: Özgüvenin gelişmesi, ruhi gelişmenin temel niteliklerinden biridir. Bu yüzden birlikte yapılan ibadetler, dualar, bayram ve kandillerin kutlanması ihmal edilmemesi gereken fırsatlardır.


  Evlilik hayatında mutlu olmanın anahtarı, sorumluluk duymaktır.


  Eşinize ve çocuklarınıza karşı derin bir sorumluluk duyarsanız, o zaman onları mutlu etmek için çalışırsınız. Bu da sizin yaşama sevincinizi ve enerjinizi artırır.


  Paylaş
  Evlilikte Eşlerin İhtiyaçları Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Karşılıklı her iki tarafında istekleri ve beklentileri aynı olduğu halde çoğu zaman anlaşılama durumu ortaya çıkmaktadır. anlatış göstererek birbirlerini anlama imkanı sağlanmaya çalışılmalıdır.evlilikte eşlerin görevleri