islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Evliliğinizi hiç bakıma aldınız mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evliliğinizi hiç bakıma aldınız mı?

  Reklam
  Evliliğinizi hiç bakıma aldınız mı?

  Kaç erkek ve kaç kadın eşini gözbebeği gibi koruyor? 'Evliliğim nasıl gidiyor?' diye düşünüyor?

  "Alo, hayatım neredesin?"

  "Arabayı servise götürdüm de."

  "Yine mi? Daha geçen gün götürmedin mi? Senin de bir ayağın serviste. Varsa yoksa araban."

  "Senin de bir ayağın alışveriş merkezinde varsa yoksa evin."

  Evet, erkekler arabalarına, kadınlar evlerine itina gösterir.

  Öyle erkekler var ki, arabasının sesini dinler. "Acaba bu ses nereden geliyor? Egzoz mu patladı? Frenler mi boşaldı? Motorun yağı mı bitti? Lastikler mi eskidi? Bu arabanın burası neden çizilmiş?" der dururlar.

  Kadınlar, "Ay bu halının burasına ne dökülmüş? Bu masa neden eskimiş? Bu perdeler niye yıpranmış? Eve iyi bir bakım yapmak gerek. Mutfak masraflarını kısarak evin eşyalarını değiştireyim." diye hesap yaparlar...

  Peki ama kaç erkek ve kaç kadın eşini gözbebeği gibi koruyor? 'Evliliğim nasıl gidiyor?' diye düşünüyor? Arabasının aksi sesini dinleyen erkek, eşinin çıkardığı ufak tefek seslere kulak verip "Hanımdan bu ses neden çıkıyor? Bir yanlış mı yapıyorum? Evi mi ihmal ediyorum? Sevgimi mi belli etmiyorum? İlgim mi azaldı? Ondaki, bu memnuniyetsizliği gidereyim" diye düşünüyor mu?

  Arabasını bakıma aldığı gibi evliliğini bakıma alıyor mu? Ülfet denilen, sevgiyi yutan canavarı öldürüyor mu? Eşinin mutluluğu için davranışlarında değişiklik yapıyor mu? Yoksa hep eşinden gelen cızırtılara "Şu cızırtıyı kes" demekle mi yetiniyor?

  Tek görevinin para kazanmak olduğunu düşünüp sonra da eve gelip TV'nin karşısında çayını, kahvesini yudumlayarak eşinin ve çocuklarının bütün sıkıntılarına kulağını mı tıkıyor?

  Eşiyle iki çift laf etmeden koltukta uyuya mı kalıyor? Çalışma odasına çekilip "beni rahatsız etmeyin" diye hobileriyle mi ilgileniyor?

  Peki ya hanımlar?

  Evini temiz tutmak için gösterdiği özeni eşinin gönlünü hoş tutmak için gösteriyor mu? Yerdeki bir kırıntıyı hemen alıp çöpe attığı gibi eşinin kalbine attığı küçük bir sıkıntı tohumunu nisyan toprağına atıp çürütüyor mu? Yoksa onu günlerce kalbinde saklayıp sık sık eşinin önüne serip "filan zaman sen benim kalbime böyle bir kin tohumu atmıştın" diyerek kendini tamamen koyverip:

  "Boş ver, nasıl olsa alan aldı satan sattı" veya "beni beğenen beğendi" "beğenilmeye gerek yok" mu diyor?

  Tek görevini ev temizleyip yemek yapıp çocuklarla ilgilenmek olarak mı görüyor? Akşam yorgun olarak eve gelen eşiyle ilgilenmek yerine takip ettiği dizilerin karşısında taş mı kesiliyor?

  Sanırım her erkek, arabasına, her kadın da evine gösterdiği itinayı eşine gösterse bütün evlilikler ilk günkü gibi mutluluğunu sürdürerek canlılığını korur.

  GÜLAY ATASOY  Paylaş
  Evliliğinizi hiç bakıma aldınız mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun çok doğru bi tespit bence 3. 3
  diziler ve maçlar sayesinde bakıma muhtaç değil hurdaya dönen evlilikler bunun ortasını bulamadık galiba benim komşum var anlatayım çok yaşlılar severim ikisinide konuşurken yavrum biz dedeyle anlaşamıyoruz dedi her gün kavga ediyoruz bende ninem bir tatlı söz yılanı deliğinden çıkarırmış yoluna gidiver iyi sözler söyle dedim 55 senelik evlilk sizinki tamam dedi dede eve telefon etmiş bir şey lazımmı diye ninede evt ekmek hayatım demiş dede 5 dakika içinde eve gelmiş nine kafasınımı oynattı diye hayatım kelimesini hiç duymamış eşinden bana söylediğinde ağlasammı gülsemmi anlıyamadım 55 senelik evliklik bir tatlı kelime olmamış bunlarda hayatlar işte sağolasınız paylaşımın çok güzel ellerine sağlık bacım 4. 4
  ravza ablacım ne güzel sizde dedenin hep bir umutla beklediği sözü söyletmeye vesile olmuşsunuz Hicran bacım çok beğendim paylaşımınızı Allah razı olsun 5. 5
  önce evlenim sonra bakarık 6. 6
  önce evlenim sonra bakarık
  burdaki herkes evli değil ama bilgilenmek amacıyla okuyoruz emeğe saygı duyalım 7. 7
  güzel bi paylaşımdı teşekkürler bu zamanda hangi erkek eşi ile bu denli ilgileniyoki yok bence ilgilenen hep biz ilgileniriz eşlerimizle onlar bizi işlerine geldiği zaman görürler malesef öle deilmi erkeklerin geneli bacılar 8. 8
  Paylaşım için teşekkürler.Allah razı olsun..