islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Eşim Olma Karım Ol ! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Eşim Olma Karım Ol !

  Reklam
  Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. “Karı-koca” “eş”ten daha çok şey anlatır. Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.

  Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler?
  Kedilerin eşi olur, terliklerin de… İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. Çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ ek------.

  Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür…

  Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.

  Eşim olma, karım ol! Beni tamamla…


  Paylaş
  Eşim Olma Karım Ol ! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çok güzel bir yazı,emeğinize sağlık,Allah(c.c) razı olsun.. 3. 3
  Allah razı olsun teşekkürler 4. 4
  evet çok güzel olmuş yüreğinize sağlık güzel kardeşim allah razı olsun. 5. 5
  amin .Allah sizden de razı olsun inşallah....