islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Ahmet Kurucan’dan Ilişkileri Korumak Için 6 Kilit Tavsiye Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ahmet Kurucan’dan Ilişkileri Korumak Için 6 Kilit Tavsiye

  Reklam

  AHMET KURUCAN’DAN İLİŞKİLERİ KORUMAK İÇİN 6 KİLİT TAVSİYE
  “Evcilik oynamıyoruz” ve “Boşanmak için mi evleniyoruz?” kitaplarının yazarı Ahmet Kurucan dinden uzaklaşma kadar dinin bilinmemesine de bağlıyor boşanma sebeplerini. “İslam boşanmaya Efendimizin (sas) şu beyanı ile bakar: Boşanma ’ın adap ettiği helaldir.” İslam meşru ahirette insanı mesul etmeyecek sebepleri ortaya koyar ve bunlar varsa boşanma caizdir der. İlişkileri korumak adına alınacak tedbirler arasında şunları sayıyor Ahmet Kurucan:

  1. Aile içi sırlar dışarıda ifşa edilmemeli.

  2. Bazı problemlerin çözümü zamana bırakılmalı.

  3. Fakat bazı sorunların hemen çözülmesi gerekir. Bu durumda eşlerin birbiriyle samimi şekilde konuşmaları önerilir.

  4. Bazen bir çift sözle gösterilen çıkış yolu yaşanan gerginliklere son verebilir. Bundan hareketle tecrübeli kişilerden ya da uzmanlardan yardım alınmalı.

  5. Aileler evlenen çocuklarını aşırı koruma hissine bürünmemeli çiftler arasındaki tartışmaya müdahil olacaklarsa boşanma değil aksi istikamette şefkatleri ve tecrübeleri ile yol gösterici olmalılar.


  6. Son tavsiye ise dua. Bütün sebepleri yerine getirdikten sonra dua ihmal edilmemelidir. Sadece mutsuzluk anlarında “Aramızı düzelt” değil her zaman “Ey kalpleri evirip çeviren ’ım! Kalplerimizi telif eyle. Yuvamıza huzur ve saadet lütfeyle!” diye dua ederek Rabb’e yalvarmalı.

  Peki anlaşma sağlanamadı ve çiftler bir şekilde boşandı ise ne olacak? Ahmet Kurucan’ın onlara da birkaç maddelik tavsiyesi var:

  1. Boşanmış insan psikolojisinden çıkmak lazım. Hayat devam etmektedir ve boşanmak da dünyanın sonu değildir.

  2. Eğer çocuklar varsa geleceğe dair planlarda hep onlar merkeze alınmalıdır.

  3. Maddî ve manevî engelleri olmadığı takdirde yeniden evlenmek mantıklı. Çünkü fıtrata rağmen tek başına hayat sürmek doğru değildir.  Paylaş
  Ahmet Kurucan’dan Ilişkileri Korumak Için 6 Kilit Tavsiye Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evliliğin devamını sağlamak önemli olduğu kadar evliliğin huzur için sürmesi de bir o kadar önemlidir. Eşler, birbirlerine her konuda saygı duymaları huzuru korumaları için önem taşımaktadır.ilişkileri korumak,  6 kilit duasi