islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Evde Takva Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evde Takva

  Reklam
  EVDE TAKVA
  Takva yüreğini sevdaya vermektir..Korkmaktır,sakınmaktır ,sakınılması gerekenden..
  Hayadır takva ,edeptir,edebinden setri avrete dikkat edendir ehli takva ...
  İmandan lezzet almaktır,ibadetlerinde zahid olandır ehli takva..
  Muhabbettir,eşiyle şakalaşmaktır,çocuklarıyla oyun kurmaktır....Amaç ve hedef adına, sadece onun rızasına...
  Kendini hep karşı tarafa koyarak hareket etmektir ve yokluğa,darlığa hazırlıklı olmaktır takva....


  Erkeğin takvası ; onca yorgunluk ve bitkinlik ifadesine rağmen evine geldiğinde suratındaki tebessüm ve ne zakettir takva..
  Aldırış etmemek onca sıkıntılara,Dışarıdaki sitreslere..Çocuklarıyla evde cemaat olup namaz kılmaktır ,duaya tutunmaktır erkeğin takvası..Ehline imam olmaktır...

  Erkeğin takvası;hanımın kendisine ve çevresine hürmet etmektir,saygı duymaktır duymasını istediklerine...
  Evinde yardımcı olmaktır,yükünü hafifletmektir,sıkıntısını paylaşmaktır..Bütün bunlar karşılıksız, karşılığı sadece izzet ve takvada aramaktır..

  Bazen eşler arasında ufak kavgalar olsada sürdürmemek ve kısa kesmektir velevki haklıda olsa..Bizler bilirizki haklıda olsa kişi tartışmayı önce bitirirse Efendimizin tabiriyle cennet'in ortasında köşk vardır..Haksız olduğu halde tartışmayı önce bitirirse cennetin köşesinde köşk vardır...Ne mutlu o köşk sahiblerine...

  Efendimiz hayatımızın en büyük örneği olmalı..Suni söylemlerle(kılıbık)kendimizi asla şekillendirmemeli ve beylik söylemlerden uzak olmalıyız..Rehberimiz nasıl uygulamışsa aile modalimiz o olmalıdır..

  Ne mutlu o eşlere ki gecenin bir vaktinde önce biri kalkıp teheccüd ve ibadetlerini yapıp sonra eşini kaldırmak için latifeden hafif su serberek kaldırıp daha sonra diğeride aynı şekilde onu uyandıran..Bu kullar ne halis kullardır....


  Takvalı kadının en büyük özelliği sevgidir; O eşini ve çocuklarını çok sever, en büyük hedefi de ALLAH’ı sevmektir, bunun için ibadetinde aksaklık etmez Kocasının ve çocuklarının da ALLAH’a kulluk yolunda ilerlemesi için çalışır...

  Takvalı kadın özellikle eşinin eksiklerini örten ve telafi edendir..Akşam karşılamasını bilen,gönlü hoş latifeli olandır..İzzet ve onurunu koruyan,iffet abidesidir o.Ehlinden başkasını görmeyen kendini Rabbine adayandır....

  Takvalı kadın eşinin çevresine ,büyüklerine hürmet edendir..Çocuklarına karşı su gibi aziz ve yağmur gibi rahmet olandır.....

  Ne mutlu o salih ve saliha eşlere....alıntı  Paylaş
  Evde Takva Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  EVDE TAKVA-2-
  Takva libasına bürünen, gönlünü ve endişesini evine bağlayan hayır sahipleri ne mutlu insanlardır.

  İşlerin ve hamaliye hayatın girdabında kaybolmadan, edep ve haya'sı üzerine sinen, gözü evinin yolunda olandır muttaki olan . Kalbinde kir-pası arındırmanın endişesini taşıyan, gözlerini mahremi olmayandan uzak tutmanın,sakalı ve dışarı çıkmış gömleği ile tefekkürane bir şekilde yolda yürümenin adıdır kutlu sevda.Ne mutlu o kutlu yolculara ki! evine helal lokma getirebilmek için kendini hırpalar. Zahiri zararı kendine yükleyip uhrevi kazanca talip olandır, ehli hal ve takva üzere olan.

  Ehli takva öyle kimsedir ki; helal lokmayı evine getirirken yorgun-bitap düşsede, kapıyı açan ehlinin alnına bir gül konduran ve ince tebessümle, yorgunluğuna aldırmayandır. Çünkü bunun öğretisini üsve-i hesene (güzel bir örnek) olan efendisinden almıştır.

  Evinde tv, net, başına geçip çocuklarını bir tarafa atmayan onlarla oynamayı, hikmet ve irfan pınarından aktarmayı vazife bilendir muttaki olan. Görevi büyüktür erkeğin. Çünkü yarına dair ciddi sözleri vardır. Çocuklarına maddi mirastan ziyade; edep, terbiye, zorluk erlerinin çilelerini ve mücadelelerini bırakmanın hazzını tatmaktadır. Ashab-ı güzinden , hüzün yıllarından, ezilen mazlum halklarımızdan, Mescidi aksa’mızdan kutlu yarınlarımız adına sözleri vardır. Şehadetin anlamını ve hikmetini öğretir. Kutlu bir güne, kutlu insanlarla yolculuğu, çocuklarına öğretendir baba. Çocuklarını uyuturken onlara anlamsız masallar yerine kutlu nebilerin, davet önderlerinin hayatıyla gözlerinin kapanmasını sağlayandır muttaki baba.

  Eşine ve çocuklarına merhamet eden,evin sırlarını dışarıya taşımayan,lokma yemeden evindeki lokmayı düşünendir muttaki baba.

  Muttaki kadının ise evi sığınağıdır. Orada yüce ALLAH'ın dilediği şekliyle asıl kişiliğini bulur: Bu sayede çirkinleşmeden, sapmadan, lekelenmeden, yüce ALLAH'ın fıtratına uygun olarak hazırladığı görevinin dışındaki alanlarda boşuna çırpınıp yorulmadan tertemiz bir hayat sürdürür. Lezzet ve lütfu kocasıyla paylaşmanın hazzını taşıyandır muttaki hanım. Eşine yaren, çocuklarına anne olandır. Evin sırrını, açlık ve kederini çarşaf gibi dışarı açmayandır. Derdini sadece ilahi buyruğa, kalbini ve gönlünü mevlasına hazırlayandır hanım.Eşine karşı edebini ve sevgisini sunandır muttaki hanım.

  Muâz İbni Cebel radıyALLAHu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  Dünyada bir kadın kocasını üzerse, o kimsenin hûrilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir:
  - ALLAH canını alsın! Üzme onu! O senin yanında şimdilik misa-firdir. Yakında senden ayrılıp bize kavuşacaktır
  .”
  Tirmizî, Radâ` 19. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 62
  Öyle hanımlar vardır ki hayatın tüm olumsuzluklarını bağrına basmış, hem kendi vazifesini hemde eşinin vazifesini üzerine almıştır. İnsanoğlunun dayanamıyacağı sınırları zorlarlar. İlk aklımıza gelen sahabeden Ebu Talha’nın eşi ümmü süleym.Öyle mubarek insan ki kıyamete kadar tüm hanımlara örnek olmuştur.
  Hz Enes'in(ra) annesi Ümmü Süleym (rah), Resulullah'a (sav) ölü üzerine ağlayıp ağıt yapmak üzerine biat vermişti.
  Ümmü Süleym o sıralarda Ebu Talha ile evliydi.Ebu Umeyr künyesiyle çağırdıkları bir çocukları vardı.Bir ara Ebu Talha bazı işleri için medine dışına çıktı.Bu arada çocuk hasta oldu ve ve vefat etti.
  Annesi Ümmü Süleym çocuğu yıkadı, kefenledi, kokular sürdü ve üzerine birşeyler örtüp,
  ''Bunun vefat haberini Ebu Talha'ya ancak ben söylececegim'' diyerek evin bir odasına koydu.
  Ebu Talha eve geldi.Ümmü Süleym ona karşı süslenip kokulandı.Akşam yemeği hazırladı.Bir ara Ebu Talha:
  ''Ebu Umeyr ne yapıyor?'' diye sordu.Annesi,
  ''Yemeğini yiyip uyudu, istirahat ediyor!''dedi
  ve sonra ''ey Ebu Talha şu komşulara ne dersin, birisinden emanet birşey almışlar sahibi emaneteni isteyince yüzlerini ekşitiyor, olur mu böyle diye sordu.Ebu Talha,
  ''Hayır olmaz gönül hoşluğu ile emaneti sahibine vermeliler ''dedi.Bunun üzerine Ümmü Süleym(rah),
  ''Öyleyse sende oğlun için sabret çünkü ALLAH verdiği emanetini geri aldı dedi..
  Ebu Talha olanlara şaşırdı.Sabahleyin Resulullah'ın (sav) hanımının gece yaptıklarını ve söylediklerini anlattı.Efendimiz(sav)
  ''ALLAH geçen gecenizi size mübarek kılsın( dogru yapmış güzel söylemiş )
  buyurdu.

  İçten ve hamim bir şekilde Rabbine sığınan ebeveyne selam olsun. Onlar ki sadece Rabbimiz ALLAH’dır! diye hayatlarını ikame ederler. Nasuh bir tevbeyle Rab’lerine yalvarırlar.
  ‘’.Rabbim ne olur sen bizleri mağfiret eyle ve bizlerin edep yerlerini ört. Mahremimiz olmayan kullarına karşı en ufak bir kırıntı içimizde bırakma..Sen şüphesiz sana kullukta yakaranları bağışlar ve nimetlerinle donatırsın..’’

  selam ve dua ile..ebu yusuf.
takvalı kadın,  takvali kadin