islamda Aile ve Eşlere Tavsiyeleriniz Forumundan Evinizi neşelendirmenin yolları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evinizi neşelendirmenin yolları

  Reklam
  Evinizi neşelendirmenin yolları

  Evin kadını olarak yüzünüzdeki gülümse, eşiniz ve çocuklarınıza da yansıyacaktır.
  1- Güler yüzlü olun.
  Sürekli güler yüzlü olmaya çalışın. Hadis kaynaklarımızda şöyle okuyoruz: Mümin insanın üzüntüsü kalbinde, sevinci ise yüzündedir.
  Evin kadını olarak yüzünüzdeki gülümse eşiniz ve çocuklarınıza da yansıyacaktır. Eşinizi karşılarken yüzünüzdeki tebessüm ona da yansıyacaktır ve yorgunluğunu azaltacaktır. Psikolojik depresyon geçiren insanlara sürekli gülümsemeleri tavsiye ediliyor. Kendi kendinize şöyle düşünebilirsiniz: “Kalbim hüzün doluyken yüzümdeki gülümsemenin ne faydası olabilir? Ama emin olun bir defa denedikten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız. Giydiğiniz giysiler bile sizi etkilediğine göre yüzünüzdeki tebessüm mutlaka sizin kalbinize de yansıyacaktır.
  Hz Ali bu konuyla ilgili şöyle buyuruyor: Kendisini bir topluluğa benzeten kişi, onlardan olur.
  Öyleyse gelin de mutlu bir hayat kazanmak için kendimizi neşeli ve hayat dolusu insanlara benzetmeğe çalışalım. Bunu yapabiliriz, yüzümüze nasıl şekil vereceğimize kendimiz karar veririz. İstersek mutluluk düğmesine basar mutluluk modun’a geçeriz istersek de üzüntü düğmesine basar, üzüntü moduna geçeriz, bu, tamamen bizim elimizdedir. İstersek güzel anılarımızı hatırlar, seviniriz, istersek de üzüntü dolu anılarımızı hatırlar, üzülürüz.
  Eskilerin deyimiyle “gülmek bütün dertlere devadır”, günümüzde artık “gülmek”, bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor, öyleyse neden gülmemek için direniyorsunuz, ailenizdekilerle birlikte gülün, ama sakın onlara gülmeyin, sağlıklı bir gülmek başkalarının rahatsız etmemelidir, ancak bu şekilde gerçekten gülebilir ve bunun etkilerini kalbinizde hissedebilirsiniz.

  2- Eşinizi mutlu edin.
  Bütün kadınlar eşlerini mutlu etmekten mutluluk duyarlar, ama bazen bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Birçok kadın büyük çabalar harcamasına rağmen eşini mutlu edememekten yakınıyor. Bunun asıl sebebi, kadınların, erkeklerin de kendileri gibi düşündüklerini zannetmesinde saklı. Birçok kadının çok geç fark ettiği bir gerçek vardır, o da erkeklerin kadınlardan çok farklı bir düşünce tarzına sahip olmalarıdır. Onlar, farklı düşünüyor ve çok farklı bir şekilde olaylara bakabiliyorlar, Sizin onlar hakkında bilmediğiniz çok küçük bir bilgi, sizi yıllarca uğraştırabilir. Belki yapmamanız gereken bir işi onu mutlu etmek amacıyla her gün tekrarlıyorsunuz. Aslına bakarsanız erkeklerin birçoğu da tam olarak onu nelerin mutlu edebileceğini bilmiyor, eminim şimdiye kadar bunu eşinize sormuşsunuzdur ama alınan yanıt hep aynıdır, “şunu yapma, şöyle yapma”, yani onlar nelerden hoşlanmadıklarını çok iyi biliyorlar ama nelerin onları mutlu edeceğini tam olarak bilmiyorlar. Dolayısıyla eşiniz üzerinde deney yaparak erkek uzmanı olmayı aklınızdan çıkarın ve bu konudaki uzman psikologlarca yazılan kitap veya makaleleri bulup okumaya çalışın. Ancak bu şekilde erkekleri mutlu etmenin püf noktalarını çok kolay öğrenebilirsiniz. Hemen korkmanıza gerek yok, aslında erkekleri mutlu etmek sanıldığı kadar zor değildir hatta kolaydır da denilebilir, çünkü yapmanız gerekenlerin birçoğu zevkle yapabileceğiniz işler türündendir.

  3- Ahlak kurallarına uymaya çalışın.
  Evinizi neşelendirmenin diğer bir yolu ise ahlaklı olmanızda saklıdır. Evin kadınının ahlaklı bir yapısı olması, evdeki diğer kişileri de oldukça etkiliyor. Eşlerin birbirine benzediği gerçeğini defalarca duymuş veya kendi gözlerinizle görmüş olabilirsiniz. Bunun temel sebebi, insanların birbirinden etkilendiği gerçeğine dayanıyor. Yaşadığınız üzüntüler ve sevinçler, diğer insanları etkilediği gibi olaylara karşı verdiğiniz tepkiler ve günlük hayat tarzınız da yakınınızdaki insanları etkiliyor ve zamanla yanınızdaki insanlar sizin kişiliğinizden etkilenerek size benziyorlar.
  Peygamber efendimiz güzel huylu olmayı imanın bir belirtisi olarak gösteriyor ve şöyle buyuruyor: Ahlak’ı daha güzel olanın imanı da daha güzeldir.
  Unutmayın ki mutluluk, güzel davranışların meydana getirdiği bir duygudur ve güzel davranışlar kişinin çekiciliğini artırıyor öyleyse iyi davranışlarınızla eşiniz ve evlatlarınızı kendinize yakınlaştırın ve aynı zamanda mutlu olmalarını sağlayın.

  4- Hediye vermeği unutmayın.
  Bazen evliliğin üstünden geçen yıllar, hediye vermeği unutturabilir ama bu bir gerçektir ki çok ufak bir hediye bile bir insanın kalbini fethetmeğe yetebilir. Eşinizin nelerden hoşlandığını veya neye ihtiyaç duyduğunu biliyor musunuz? Büyük şeylerden bahsetmiyorum, sizin alabileceğiniz küçük ama güzel şeylerden bahsediyorum. Hediye almak aslında sadece hediye verilen kişiyi değil de hediye alan kişiyi de mutlu ettiği için kendine has bir mutluluk anahtarıdır. Hem mutlu etmek hem de mutlu olmak istiyorsanız eşinize bir hediye alın. Not: Fazla pahalı olmasın.

  5- Yolculuk.
  Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Sağlıklı olmak için yolculuk yapın.
  Yolculuk, insanı hayatın monotonluğundan çıkarıp yeni tecrübeler kazandıran ve insanın ufkunu açan bir yoldur. Sizin hayat dolu olmanız demek, evinizin hayat dolu olması demektir, öyleyse yeni bir hayat kazanmak istiyorsanız ve şartlarınız da buna elverişliyse kısa bir yolculuk size çok iyi gelecektir.

  6- Ümidinizi kaybetmeyin.
  Eşinizin hayat kaynağı olmak istiyorsanız, hayatın inişli çıkışlı yollarında hep onun yanında olduğunuzu ona hissettirmek istiyorsanız şartlar ne olursa olsun ümidinizi kaybetmeyin ve eşinize yeni bir ümit vererek yüzündeki sevinci çocuklarınızla paylaşın.
  Psikolojik depresyon yaşayan kişiler genellikle ümitlerini kaybettikleri için çalışma güçlerini de yitiriyorlar. Hani derler ya çalışan demir paslanmaz, bunun tersini düşünecek olsanız ortaya ne çıkar, çalışmayan demir paslanır. Bir insan harekete geçip çalışması için ümide ihtiyaç duyar, ona bu ümidi siz verin. Bunu sadece sözcüklerle değil de yaptıklarınızla da gösterin. Hayatın zor anlarında şartlara göre uyum sağlayarak yüzünüzdeki gülümsemeyi eksik etmiyorsanız bun en iyi şekilde başarıyorsunuz demektir.

  7- yeni fıkralar öğrenin.
  Evinizin ortamını söylediğiniz seviyeli fıkralarla güzelleştirebiliyorsanız seçkin kadınlardan birisisiniz demektir.

  Çeviri/Zehranet.
  Paylaş
  Evinizi neşelendirmenin yolları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evin mutlu ve huzurlu olmasınında önemli noktalardan bir tanesi de evin daima neşeli bir yer olmasıdır. Sıkıcı olan bir ortama kendi evimiz bile olsa kimse girmek istemez.