Mumine Ahlak ve Edep ve Görgü Kuralları Forumundan Tırnak kesme adabı... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tırnak kesme adabı...

  Reklam
  Tırnak kesmenin önemi:

  El ve ayak parmaklarımızın uçlarında bulunan tırnaklarımız zamanla uzar. Bu uzayan tırnakların kesilmesi fıtratın yani insanın yapısının gereği olan sünnetlerdendir. Peygamber Efendimiz insanın yapısı gereği yapması gereken 5 şeyden birinin de tırnakları kesmek olduğunu söylemiştir.

  Tırnaklar uzayınca etle tırnak arasına pis, mikroplu şeyler girer. Bilhassa el parmakları vücudun hemen her yerine, özellikle yemek yerken ağza değeceğinden, buralara mikropları bulaştırır. Sağlık açısından da tırnakların kesilmesi çok önemlidir. Abdest ve gusül esnasında suyun tırnak altlarına yani uzayan kısmın altına ulaşması şarttır. Pislik dolu olduğu için buralara su ulaşmazsa temizlik olmaz. Güzellik niyetiyle, temiz tutulsa da tırnak uzatmak yanlıştır, sünnete aykırıdır.


  Kaç günde bir tırnak kesmeliyiz?
  Faziletli olan, tırnakların haftada bir kesilmesidir. On beş güne kadar kesilmemesinde da bir sakınca yoktur. Kırk günü aşması ise, tahrimen yani harama yakın mekruhtur.

  îbn-i Abidin şöyle demiştir; "Bir kimse tırnaklarını, dikkatsizlik ve ihmal yüzünden vaktinde kesmeyerek uzatırsa, o kimse geçinmek hususunda rızık darlığına düşer. Feyz ve bereketten mahrum kalır.

  Günümüzde birçok kadın, tırnaklarını farklı sebeplerle uzatmaktadırlar. Bunun İslâm adabıyla bağdaşır bir yanı yoktur. Tırnak altlarında oluşacak birtakım kirler, insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Özellikle mutfakta yemek yapan hanımların, uzun tırnaklarla bu işleri yapması hiç hoş değildir.


  Gece Tırnak kesilebilir mi?

  Tırnak kesmek sadece, Hac veya Umre ihramı süresince yasaktır. Bunun dışında her zaman kesilebilir. Halk arasında bazı gün ve zamanlarda, meselâ geceleyin tırnak kesilmez şeklinde yanlış bir inanç vardır. Elektriğin olmadığı zamanlarda, kesilen tırnağın nereye sıçradığının görülemediği düşüncesinden kaynaklanan bu kanaat, böyle durumlar için geçerli olabilir. Fakat bugün, elektriğin aydınlattığı ortamlarda gece tırnak kesmenin hiç bir sakıncası yoktur.

  Ebu Yusuf’a gece tırnak kesmek mekruh mudur diye bir soru sorulduğun da ‘Mekruh değildir’ cevabını vermiş ‘Delilin nedir’ denildiğinde ise: "Hayır geciktirilmez" hadisini okumuştur.


  Tırnak kesmenin belli bir günü var mıdır? Her zaman tırnak kesilebilir mi?


  Tırnak kesmenin belirli bir vakti yoktur. Gerekli olan her zamanda kesilebilir ancak Cuma günü kesilmesi daha güzeldir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde: ‘Her kim cuma günü tırnaklarını keserse, bir daha ki cumaya kadar bütün kötülüklerden korunur" buyurmuştur.

  Tırnak nasıl kesilmelidir?

  Tırnaklan kesmede, en uygun olan şekil, sağ elden başlamak ve yine sağ elde bitirmektir. Şöyle ki: Önce sağ elin şehadet parmağının tırnağı kesilir ve en sonunda da sağ elin başparmağı kesilir. Ayak kesilirken ise sağ ayağın küçük parmağından başlanır ve sol ayağın küçük parmağında bitirilir.

  Tırnak kesme konusunda farklı görüşler vardır. Bunlardan bir diğeri ise şöyledir: Tırnak kesilirken önce ellerden başlanır. Ellere sağ elin işaret parmağından başlayıp, eller avuç içleri birbirine gelecek şekilde birbirine yapıştırılır parmakların oluşturduğu daire sağa doğru giderek tamamlanır sonra sağ ayağın küçük parmağından başlayıp, sol ayağın küçük parmağından bitirilir.

  Kesilen tırnak ne yapılmalıdır?


  En uygun olanı kesilen tırnağı gömmektir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: ‘Saç ve tırnağınızı toprağa gömün, büyücüler onlarla sihir yapmasın!’
  (Deylemi)
  Kesilen tırnağı yakmak da caizdir. Kestiğimiz tırnağı yakmak veya gömmek imkânımız yoksa toplayıp bir şeye sararak çöpe atılabilir.

  Tırnak kesiminde dikkatli davranmalı, etrafa sıçratmamaya ve kesilen tırnak parçalarını ortalıkta bırakmamaya gayret gösterilmelidir.

  Cünüp iken tırnak kesilebilir mi?

  Cünüp iken tırnakları kesmek mekruhtur.


  Tırnakları dişlerle koparmak caiz midir?


  Tırnakları, dişlerle koparmak mekruhtur ve böyle yapma bars hastalığına sebep olur.


  Alıntı  Paylaş
  Tırnak kesme adabı... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah (c.c) razı olsun paylaşım için.. 3. 3
  Allah c.c sizden de razı olsun Büşra kardeşim... 4. 4
  paylaŞiminiz İÇİn teŞekkÜrleer. 5. 5
  Ben peygamber efendimizin hadisini okuduktan sonra;bebeğimin bile tırnaklarını perşembe veya cuma günleri kesmeye dikkat ederim,öbür cumaya kadar belalardan uzak olur diyor.o yüzden bu güzel sünneti uygulamak gerekir,paylaşım için teşekkür ederim kardeşim allah razı olsun..tırnak kesme kuralları,  tirnak kesmeknin kurallari,  tırnak törpülemek - görgü kuralları ,  mufakta tırnak kesılırmı